avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate vhojda

Activitate vhojda

Am castigat in prima instanta contestarea PV de constatare a contraventiei prin care mi s-a suspendat permisul de conducere. IPJ a facut recurs la Tribunal.
Intrebare:
Ce documente trebuie sa mai prezint instantei, daca trebuie, si in ce trermen ? Termenul pentru prima dezbatere este stabilit pentru 10 septembrie 2015.
Va multumesc anticipat !
Cu stima, V. Hojda
Multumesc pentru sugestie ! La asta m-am gandit si eu, am inceput demersurile si sper sa se dovedeasca adevarul! ( Pacat ca la noi adevarul trebuie dovedit !!!) Multumesca inca o data !
Mi s-a suspentat dreptul de a conduce autovehicole pe o peroada de 30 zile pentru depasire in curba cu vizibilitatea redusa. (asa scrie in pv).
Realitatea este ca am fost urmarit de Loganul cu radar pre o distanta de cativa Km si la un moment dat au aprins girofarurile, am oprit si politistul, dupa prezentarea (pe care oricum nu am retinut-o) si dupa solicitarea actelor, mi-a comunicat ca o sa-mi retina permisul pentru depasirea vitezei legale (cu 50 km peste limita legala). I-am spus ca nu am avut o asemenea viteza iar el a zis ca o sa verifice pe aparatul radar.
La revenirea la masina mea , mi-a spus ca intradevar nu am depasit cu atat viteza legala dar permisul tot mi-l ridica pt ca am depasit un alt vehicul in curba cu vizibilitate redusa. Si mi l-a luat.
Acum va prezint cateva aspecte ce mi se par relevante:
- am fost oprit intr-o localitate iar in pv scrie ca am incalcat legea in localitatea vecina(aspect mentionat de catre mine in pv, la rubrica "alte mentiuni")
- nu mi s-a prezentat nici o proba ca as fi comis contraventiile trecute in pv; (am scris si aceasta mentiune);
- am fost oprit intr-o localitate, acolo am fost legitimat si acolo au scris pv. dar pe acesta(pv) scrie ca a fost intocmit in localitatea in care zic ei ca am incalcat legea (am scris si aceasta mentiune);
- dovada de retinere a permisului de conducere este emisa la data de 22.09.12 ora15,05 iar pv de constatare a contraventiei este intocmit in data de 22.09.12 ora 15,15. Deci mi-a fost retinut permisul inainte de a comite vreo abatere. Abaterea a fost constatata deabea dupa 10 minute si intr-o alta localitate.
- politistii nu au nici un martor sa certifice realitatea celor consemnate in pv, in acesta nefiind competata rubrica aferenta - lucru ce corespunde realitatii.
Vreau sa contest in instanta acest pv , deoarece consemneaza niste abateri ireale si sa ma mai adresez justitiei impotriva agentului de politie deoarece a tendentios si abuziv , zic eu, mi-a ridicat permisul de conducere.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat privind procedura de urmat si cu temeiul legal.
Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns !
Ma puteti ajuta cu temeiul legal ?
Multumesc!
Poate un lider de organizatie de partid sa solicite candidatiilor la functia de consilier local demisia in alb a acestora, in vederea utilizarii ei (in timpul mandatului) in cazul in care acestia (consilierii) vor vota in consiliu altfel decat doreste acest lider ?
Va multumesc !
Va rog sa-mi spuneti daca un consilier local in functie poate, ca imputernicit al unei societati comerciale detinute de sotia sa, sa liciteze masa lemnoasa scoasa la vanzare de catre primaria unde este consilier ?
Padurea este proprietatea primariei si licitatia este organizata de catre aceasta.
V-as ruga si temeiul legal.
Cu multumiri anticipate !
Răspuns la discuția Clasa zero
Multumesc pentru lamuriri si mai ales pentru promptitudine !!!=D>
=D>=D>
Discuție Clasa zero
In anul scolar 2013/2014, un prescolar care nu a fost in clasa O, (din diferite motive), si are varsta de 7 ani, poate urma cursurile scolare in clasa I ?
Care este actul normativ ce reglementeaza acest aspect ?
Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Juramantul martorului
Multumesc pentru raspuns si promptitudine!
Răspuns la discuția Juramantul martorului
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine!