avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters113408

Activitate ContSters113408

Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Sex masculin.
Buna ziua! Pentru o persoana nascuta la 1 mai 1958 cu 34 de ani vechime, plus grupa a 2-a din 1978 incontinuu imi puteti spune daca se poate pensiona anticipat si in caz ca da, ce anume ar trebui sa depuna la Casa de pensii. Multumesc anticipat!
Iar actul acesta juridic poate fi facut la un notar sau trebuie sa merg la un avocat? Somatia a sosit seara trecuta, iar astazi mai toate notariatele din orasul meu sunt inchise, ceea ce inseamna ca trebuie sa merg luni. Daca au specificat ca termenul limita este de o zi de la primirea somatiei, este in regula sa fac asta si luni?
Buna ziua! In cazul in care in urma unei somatii primite pentru executare, privind cheltuielile de judecata si cheltuieli de executare care trebuie platite de parat, iar reclamanta trebuie sa plateasca si ea o sulta paratului, trebuie ca paratul sa plateasca intreaga suma sau suma obtinuta in urma scaderii sultei primite de la reclamant? In somatie nu mai e trecuta si sulta paratului, doar in dosarul de la partajul judiciar pentru iesirea din indiviziune.
Răspuns la discuția Oricine poate asista la procese?
Sa-nteleg ca practic trebuie doar sa ma duc la Tribunal si sa intru intr-o sala de judecata, nu?
Buna ziua! Sunt student in anul I la drept si cu toate acestea n-am avut ocazia pana acum sa intreb vreun profesor de la facultate daca oricine poate asista la procese. Tocmai am terminat prima sesiune si ma gandeam ca in mini-vacanta aceasta de 1 saptamana sa trec printr-o instanta. Trebuie sa indeplinesc vreo anumita procedura ca sa pot lua parte la sedintele de judecata?
Daca parintii au avut un contract de intretinere pentru o locuinta si au decedat intretinutii dupa cativa ani, aceasta locuinta va mai fi introdusa inca o data la masa succesorala dintre frati?