Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretine

Daca parintii au avut un contract de intretinere pentru o locuinta si au decedat intretinutii dupa cativa ani, aceasta locuinta va mai fi introdusa inca o data la masa succesorala dintre frati?
dreptul de proprietate asupra imobilului s-a transmis in momentul perfectarii contractului de intretinere.
daca in timpul vietii , creditorii contractului nu au solicitat rezolutiunea , atunci imobilul ce formeaza obiectul acestui contract nu se va include in masa succesorala.
buna ziua!
dupa cum v-a spus si colega nu se mai introduce, intrucat acest imobil a iesit din patrimoniul intretinutilor la mom semnarii contractului de intretinere.