avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretine

Daca parintii au avut un contract de intretinere pentru o locuinta si au decedat intretinutii dupa cativa ani, aceasta locuinta va mai fi introdusa inca o data la masa succesorala dintre frati?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 15:19, 9 Decembrie 2009
dreptul de proprietate asupra imobilului s-a transmis in momentul perfectarii contractului de intretinere.
daca in timpul vietii , creditorii contractului nu au solicitat rezolutiunea , atunci imobilul ce formeaza obiectul acestui contract nu se va include in masa succesorala.
buna ziua!
dupa cum v-a spus si colega nu se mai introduce, intrucat acest imobil a iesit din patrimoniul intretinutilor la mom semnarii contractului de intretinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager Cristian xxx Cristian xxx Buna,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Parinti mei au incheiat cu mine un contract de intretinere cu uzufruct viager,mi-am respectat toate indatoririle ... (vezi toată discuția)
Ce solutii am? cheradaniel cheradaniel Parintii mei vor sa cumpere o casa. Eu mai am un frate. Daca eu o sa locuiesc impreuna cu parintii mei, tatal meu vrea sa fie el proprietarul casei impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire mary222 mary222 am si eu o intrebare tatal meu a decedat a mai ramas mama iar acum am aflat ca parintii mei au intocmit cu fratele meu un contract de intretinere cu drept de ... (vezi toată discuția)