Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.Parinti mei au incheiat cu mine un contract de intretinere cu uzufruct viager,mi-am respectat toate indatoririle pina de curind cind a decedat ultimul dintre ei.Ce trebuie sa fac in continuare,trebuie sa fac succesiune?Mentionez ca suntem 5 frati.Poate fi atacat in vreun fel acest contract ?
In acte dvs sunteti proprietar (nud)? daca da nu trebuie succesiune pt.acel imobil pt care ati facut contract de intretinere.Aveti obligatia sa-l ingrijiti mai departe si pe celalat parinte in viata.Trebuie sa aveti dovezi si martori , ca respectati clauza de intretinere asa cum scrie in contract.Daca nu il intretineti poate cere rezolutiunea contractului atat parintele ramas in viata cat si fratii( dupa decesul ultimului parinte )
ContSters416386, utilizator
@just_55, initiatorul a specificat ca au decedat ambii parinti. Actul poate fi atacat, daca a fost incalcata rezerva succesorala a celorlalti frati. Un specialist poate da mai multe detalii decat mine.
Ai dreptate Alex, la repezeala am citit ca a decedat "unul" dintre ei. Daca contractul e pe numele celui ce a intretinut parintii , nu se face succesiune fiindca imobilul a iesit din patrimoniul parintilor.Succesiunea se face pt celelalte bunuri ramase pe numele parintilor. Ceilalti frati pot ataca contractul de intretinere daca pot dovedi ca nu ati intretinut parintii si ca de fapt contractul ascunde o donatia mascata.
Cu certificatele de deces trebuie sa mergeti la Cartea Funciara unde completati o cerere sa va radieze obligatia de intretinere si uzufructul din CF.
Multumesc mult !