avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate marc00169

Activitate marc00169

In urma cu 2 ani , m-am mutat intr-un apartament de 2 camere situat la parterul imobilului cu 10(zece) etaje. Atunci nu m-am interesat de situatia beciului insa dupa 2 ani as vrea sa am si eu un spatiu disponibil sub apartament deaorece as vrea sa depozitez anumite lucruri in el.As vrea sa stiu care sunt metodele ....daca e neaparata nevoie si juridice.....ca sa pot obtine spatiul de sub apartament, tinand cont ca nu am balcon si persoanele care detin spatiul in prezent au in proprietate apartamente cu balcon.
P.S.-Nu as vrea neaparat pe cale juridica ...insa daca e necesar....Multumesc
Cristos a inviat!!!!!

SCUZE DAR AM DAT CLICK PREA REPEDE...:)
In urma cu 2 ani , m-am mutat intr-un apartament de 2 camere situat la parterul imobilului cu 10(zece) etaje. Atunci nu m-am interesat de situatia beciului insa dupa 2 ani as vrea sa am si eu un spatiu disponibil sub apartament deaorece as vrea sa depozitez anumite lucruri in el.As vrea sa stiu care sunt metodele ....daca e neaparata nevoie si juridice.....ca sa pot obtine spatiul de sub apartament, tinand cont ca nu am balcon si persoanele care detin spatiul in prezent au in proprietate apartamente cu balcon.
P.S.-Nu as vrea neaparat pe cale juridica ...insa daca e necesar....Multumesc
Răspuns la discuția PROBLEME E-ON BACAU
persoana fizica.
Buna ziua,
In luna iunie am primit de la e-on o factura de regularizare de aproximativ 1800 kw comparative cu anul precedent de 800.Detinand monopolul in aceasta tara eram obligat sa le platesc factura pana la sfarsitul lunii ca sa nu imi intrerupa energia electrica.
La inceputul lunii, dupa ce am efectuat plata, a mai fost emisa o factura ce imi imputa sa platesc un consum de 2000 kw pe o perioada de 2 saptamani de zile.Am sesizat conducerea printr-o reclamatie si o verificare a starii contuarului de pe casa scarii. In 5 zile a sosit un angajat al E-on-lui Bacau si a schimbat contuarul fara sa solicite o semnatura chiar daca am cerut acest lucru. La nici o saptamana am primit o informare cum ca contuarul a fost verificat la Roman si nu are nici o deficienta de functionare. La sfatul unor prieteni, am solicitat verificarea contuarului la sediul metrologic din Bacau….unde si de aici am primit acelasi raspuns.Tin sa precizez ca citirea contuarului a fost facuta corect si ca in urma acestei probleme am chemat o firma de electricitate sa imi verifice o eventuala scurgere de energie in cadrul casei si nu a gasit nici o problema .
Acum vin si va intreb respectuos: care sunt parghiile pentru a rezolva aceasta problema mai ales ca inainte de toate eu am platit toate facturile la zi si nu am cauzat nici un conflict cu firma E-on Bacau.

Multumesc anticipat.
Stimata doamna avocat,
De la prima firma am primit ,in urma chemarii in biroul directorului, o informare la domiciliul meu, cum ca in 5 zile ar trebui sa ma prezint la o sedinta ce are ca drept scop dezbaterea si penalizarea abaterilor mele. In a 5 zi m-am prezentat la directiune si la aceea comisie nu au participat decat cei din conducerea firmei,care au dezbatut problemele de care m-as fi facut vinovat.Poate ca greseala mea a fost ca nu am participat la aceasta dezbatere si cu un avocat. Decizia finala a fost data dupa ce mi s-a propus sa imi dau demisia motivand ca asa e mai bine pentru mine.Orgoliul meu a raspuns in acel moment:NU!!!
Acum vin si va intreb: am vreo parghie legala cum as putea sa-i trag la raspundere pe acesti domni?As vrea o reintegrare si apoi sa-mi dau demisia.
Multumesc!
Buna ziua domnule avocat Mihai,

In urma ocaziei de a pleca din judet pentru o viata mai buna am solicitat directorului sa imi aprobe demisia la zi ,insa am stabilit cu el ca sa mai raman 7 zile cat sa geseasca un inlocuitor. In baza acestei intelegeri cu directorul, dupa 7 zile mi-am predat articolele de imbracaminte si incaltaminte, semnand astfel niste acte in aceasta idee.
Deci, cred ca am fost destul de corect cu ei, motiv pentru care din pacate nu l-au inteles.
Pe minem-ar interesa sa stiu care sunt parghiile legale sa trag la raspundere conducerea si nu neaparat individual pe director ca sa se stie ca nu am nimic personal cu el, chiar daca am avut o relatie buna cu acestia in trecut.
Multumesc
Salutare tuturor,
In urma cu 3 ani am lucrat la o firma in care am urcat pe scara ierarhica de la un simplu vanzator pana la functia de sef raion. Spre ghinionul meu am inceput sa deranjez si dupa ce am venit dintr-un concediu de odihna de 1 saptamana m-au dat afara pe motive inventate.Regret si acum ca nu am avut o discutie cu un avocat in problema asta atunci.....ma simt frustrat.
In urmatoarea perioada nu am mai lucrat aproximativ 4-5 luni din motive lesne de inteles....nu mai aveam incredere in oameni...Totusi , dupa aceea m-am angajat la alta firma mare din oras la care de la angajare nu am ridicat pretentii la functii. Insa si aici dupa 2 ani de munca am decis sa plec din oras insa, la plecare direcctorul nu a vrut sa-mi semneze demisia, chiar daca am anuntat cu cateva zile inainte, motiv pentru care am aflat ca am fost dat afara pentru neprezentare la lucru timp de 3 zile consecutiv.
Data fiind situatia mea, in cazul de fata, ce as putea sa intreprind fata de acesti domni(fosti sefi) mai ales ca nu am nici o pretentie materiala?
Poate ca o sa credeti ca poate sunt razbunator....insa chiar nu as vrea sa ramana asa...nu stiu daca m-am facut inteles....oricum....

MULTUMESC ANTICIPAT