avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate nico98

Activitate nico98

sotia este autorizata ca pfa in activitatea de comert ,eu detin pe numele meu o autoutilitara de 3,5 to si am facut un contract de comodat pt autoutilitara cu sotia [pfa] .Intrebarea este daca trebuie licente sa pot transporta marfa care este facturata pe numele pfa si daca da ce acte implica toata aceasta tampenie ?....Multumesc
Răspuns la discuția PFA poate avea angajati?
Gabrielle Monique a scris:

Conform O.U.G. 46/201,1 PFA-urile pot angaja terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.

www.avocatnet.ro/content/art...

Nu exista limita in privinta numarului de persoane angajate.


deci ,implicit,pot avea doua sau mai multe puncte de lucru declarate , fiiecare cu casa de marcat. Este corect?
Gata ,am fost la proces .... si gata este bine...a fost exact cum a-ti preconizat, am fost folosit ca martor cumparator de buna credinta.... si doresc sa multumesc tuturor care au avut amabilitatea sa raspundeti ,...sa va multumesc pentru faptul ca v-ati dedicat o clipa din viata dumneavoastra problemelor mele... ,sa va multumesc ca mi-ati aratat ca exista si oameni care sunt aproape de semenii lor .NU vreau sa sune aiurea dar o spun din suflet, pentru ca, este mare lucru ca atunci cand ai o problema sa o poti discuta cu cineva si mai ales cu cineva profesionist .Sa aveti SANATATE si..... La multi ani !
Multumesc foarte mult , raspunsurile dumneavoastra ma mai linistesc O seara frumoasa
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mie imi pare putin cam mult NUP intrucat in mod normal trebuia sa fiti martor de la inceput.A fost confuza situatia.
Cu siguranta ca declaratia dvs. v-a scapat.Ati avut avocat?
Nu veti mai avea probleme daca sunteti martor.
Nu nu am avut avocat,dar atunci cind am dat declaratia am spus ca tipul care mi-a vandut telefonul a sustinut ca ii apartine si ca eu nu am stiut nimic de provenienta bunului Aceasi declaratie a dat si colegul meu cu care eram impreuna si stateam de vorba intr-o statie de taxi,noi fiind taximetristi,asteptand clienti si la un moment dat a venit respectivul cu telefonul,la salutat pe colegul meu spunindui pe nume,de aici am tras concluzia ca se cunosteau, spunand ca doreste sa isi vanda telefonul,ca telefonul ii apartine si il vinde ca are nevoie urgenta de bani.Colegul a spus ca nu are bani suficienti la el si ma intrebat pe mine daca doresc sa il cumpar dar am spus ca nu am nici eu toata suma .Atunci colegul mi-a spus ca imi da el imprumt jumatate din suma ,am fost de acord si am cumparat telefonul. Asa sa intimplat si acelasi lucru l-am declarat si eu si colegul in declaratia de la politie .Acum la tribunal ne-a chemat pe amindoi ca martori.Telefonul a fost ridicat de polite de la mine cu proces verbal .Asta este toata povestea ce credeti ce imi puteti spune este normal cu NUP si chemare ca martor ,ar trbuii sa imi fac griji sau sa ma linistiesc? Cu respect si multumiri pentru efortul dumneavoastra



multumesc de raspuns ,deci in concluzie ar trebui sa stau linistit
Multumesc foarte mult pt raspuns deoarece sunt cam in ceata ,nu am mai fost intr-o situatie asemanatoare { practic nu am dat nici macar o declaratie vreodata in viata mea ,dar sa mai si ajung in fata instantei!!!!!}si in al doilea rand si putin ingrijorat pentru ca politistul la timpul cind imi lua declaratia tot spunea sa-i multumesc ca nu ma incadreaza la "infractiunea de tainuire"
Buna ziua. La sfarsitul lunii februrie am cumparat un telefon de la cunostinta unui coleg de servici ,cunostinta care a sustinut ca telefonul ii apartine,si dupa o luna a venit politia si mi la ridicat spunind ca telefonul era furat de cunostinta colegului .Am dat declaratiie la politie cum am ajuns in posesia telefonului am specificat in declaratie ca tipul respectiv mia spus ca telefonul ii apartine si eu nu am stiut nimic de provenienta bunului .In luna iulie imi vine acasa prin posta o decizie de NUP iar mai apoi in noiembrie am primit o citatie sa ma prezint la tribunal in ianuarie in calitate de martor. Acum asi dorii sa va intreb daca am vreo problema din punct de vedere legal si daca este normal sa primesc decizia de NUP si citatia ca martor? Multumesc