Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA poate avea angajati?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA poate avea angajati?

PFA poate avea angajati? (exista o limitare a numarului de angajati?)

Editare.

PFA poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii. Nu este prevazuta limitare (OUG 44/2008)

Interventie moderator:
Va rog folositi functia editare, in masura in care nu au aparut raspunsuri dupa ce ati postat.
Va multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Conform O.U.G. 46/201,1 PFA-urile pot angaja terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.

www.avocatnet.ro/content/art...

Nu exista limita in privinta numarului de persoane angajate.
Gabrielle Monique a scris:

Conform O.U.G. 46/201,1 PFA-urile pot angaja terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.

www.avocatnet.ro/content/art...

Nu exista limita in privinta numarului de persoane angajate.

deci ,implicit,pot avea doua sau mai multe puncte de lucru declarate , fiiecare cu casa de marcat. Este corect?
nico98, utilizator
Sigur ca da, trebuie sa aveti declarat fiecare punct de lucru unde desfasurati activitatea. Daca aceasta necesita utilizarea casei de marcat, trebuie sa achizitionati cate una pentru fiecare punct de lucru.