Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce tip firma/PFA sa deschid pentru inchiriere costume?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce tip firma/PFA sa deschid pentru inchiriere costume?

Buna ziua,
as dori sa incep o afacere cu inchiriere de costume pentru copii. Si nu stiu ce tip de afacere este mai convenabila pentru mine. Afacerea nu va fi cu venit constant, deci pot exista 2 luni de exemplu cu venit 0, numai cheltuieli. E mai bine PFA sau II sau SRL-D? am 32 de ani, nu am mai fost asociata sau proprietara de firma pana acuma. Imi puteti da niste sfaturi va rog sau unde pot afla detalii concrete si exacte? Pe site-urile care le-am gasit pana acuma nu prea am priceput nimic. Nu as dori sa am alti angajati, sau cel mult 2. si ma intereseaza ceva in care sa pot sa-mi fac singura contabilitatea primara, chiar dc nu am studii in domeniu. Va multumesc pentru suport!
Daca doriti sa aveti si angajati, tinand cont ca va trebui sa depuneti si declaratii sincer cred ca veti avea nevoie de un contabil. Oricum ar fi , tot cu un PFA o scoateti mai repede la capat...
PFA nu poate avea angajat/angajati cu contract individual de munca. Dar puteti colabora cu alte persoane, prin contract de prestări servicii.

In ce priveste contabilitatea, este diferență intre PFA si SRL.
La PFA contabilitatea este mai simpla decat la SRL (ca PFA evidența contabilă o puteti efectua si dvs., chiar daca nu aveti studii superioare).
De asemenea, puteti efectua dvs. contabilitatea primara la un SRL, dar va trebuie obligatoriu un expert contabil pentru bilanțuri, balanțe lunare, depunere declaratii etc.
Cred ca forma PFA este mai ok pt. dvs.
Ariel_tm, utilizator
Bună ziua!

Conform O.U.G. nr. 46/2011 şi P.F.A.-ul poate angaja o terţă persoană cu contract individual de muncă.
A se vedea următorul link: www.avocatnet.ro/content/art...

O duminică frumoasă!