avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate tvlad

Activitate tvlad

Buna seara!

Un prieten de-al meu care lucreaza de aproape 3 ani la o firma de renume a fost anuntat acum 2 saptamani ca in 2 luni nu va mai lucra acolo intrucat postul de va desfiinta.
Departamentul este condus de 3 manageri care de aproape 1 an de zile s-au aratat iritati de prezenta amicului meu care si-a spus intotdeauna punctul de vedere obiectiv si a evitat sa faca pe plac oricarei persoane din firme. Se pare ca a fost luat la ochi si acum 2 saptamani au gasit terenul propice(intrucat nu se mai fac angajari nici in alte departamente) sa-l anunte cu nonsalanta ca postul se desfiinteaza.
Compania a prosperat si prospera in ciuda crizei mondiale iar desfiintarea este clar o chestiune de decizie pe aspect organizational.
Amicul meu este un angajat model, i s-au acordat chiar diplome de merit in cadrul firmei, f devotat companiei respective si in cei 3 ani de activitate nu a lipsit nici chiar cand a fost bolnav.
Sistematic a intrebat managerii departamentului daca are motive de ingrijorare in ceea ce priveste pozitia sa pentru ca a simtit ca sarcinile de lucru se diminueaza pe zi ce trece, insa managerii au negat ca ar trebui sa fie ingrijorat motivand ca >
I se pare incorecta si neprofesionista decizia si vrea sa stie care ii sunt drepturile.
Mi-am permis sa scriu eu in locul lui intrucat este cetatean strain (european) si ii este mai greu sa se exprime in limba romana.
Va multumesc!
Răspuns la discuția masuri de precautie inchiriere
Multumesc ptr raspuns. Adica daca nu plateste chiria(in conditiile inregistrarii contractului la notar) ma duc direct la executor si-l evacuez in timp util fara instanta?
Buna ziua!

Doresc a-mi inchiria spatiul comercial si as dori sa stiu care sunt masurile cele mai sigure de precautie in cazul in care chiriasul nu-si plateste chiria si doresc sa-l evacuez.(prorietar persoana fizica/chirias-persoana juridica
Cum trebuie facut contractul si cum pot apela in acest caz direct la un executor fara instanta?
Va multumesc!
Buna seara!

Cum poate fii verificata o persoana straina care desfasoara activitati in Romania? Exista o lista neagra unde as putea-o verifica? In mod normal ar trebui sa existe, altfel insemnand ca oricine poate veni la noi si ne poate excroca in liniste.