Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masuri de precautie inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masuri de precautie inchiriere

Buna ziua!

Doresc a-mi inchiria spatiul comercial si as dori sa stiu care sunt masurile cele mai sigure de precautie in cazul in care chiriasul nu-si plateste chiria si doresc sa-l evacuez.(prorietar persoana fizica/chirias-persoana juridica
Cum trebuie facut contractul si cum pot apela in acest caz direct la un executor fara instanta?
Va multumesc!
Pentru incheiere contract inchiriere contactati avocat .
Pentru situatia neplacuta a evacuarii intreprinsa prin executor,acesta nu poate opera fara hotararea definitiva si executorie dispusa numai de catre instanta de judecata
buna ziua!
ca sa fie direct titlu executoriu, deci sa aveti posibilitatea sa il executati- pe chiria restanta trebuie sa incheiati contractul de inchiriere direct la notar.
Multumesc ptr raspuns. Adica daca nu plateste chiria(in conditiile inregistrarii contractului la notar) ma duc direct la executor si-l evacuez in timp util fara instanta?
da, daca faceti contrctul de inchiriere in forma autentica.
actul autentic este titlu executoriu art. 66 din Legea nr. 36/1995.