avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate c_polochan

Activitate c_polochan

Ce sanse sunt de reusita intr-un proces cu un client din UE pentru care am prestat servicii si nu achita facturile facute in baza contractelor? Mentionez ca am facturile semnate de catre client la primire, precum si contractele semnate si stampilate pe fiecare pagina. Unde ar trebui sa deschid actiunea de judecata, in Romania sau in tara clientului? Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri ..... o sa ii intreb dar intai doream sa aflu o parere a altor persoane care au mai multa experienta decat mine..
O seara placuta
Buna seara

Am de facut un contract cu o firma italiana in care ei mi-ai scris ca date ale societatii lor un sediu legal cu o adresa si un cod cum e la noi CUI si in partea in care se stipuleaza partile care au facut contractul au trecut alt sediu cu alta adresa denumit sediu administrativ si acelasi cod (CUI), la urma au semnat doar contractul fara sa puna si stampila.
As dori sa aflu daca acest contract e valid sau nu in cazul in care ar trebui sa apelez in instanta in cazul in care nu se respecta contractul.
Va multumesc anticipat.
Polochan Catalin Alin
Buna ziua

Am deschis de curand un SRL neplatitor de TVA cu impozit pe profit avand ca obiect de activitate Prestari servicii (la clienti din alte tari) si in necunoscand toate problemele legate de firme cred ca am primit cateva informatii gresite pe care as dori sa le clarific.
Ca intrebari ar fi:
1. Exista in prezent un plafon de incasari care nu trebuie sa il depasesc ca sa nu trec automat la platitor de TVA?
2. Fiind asociat unic pot sa ma angajez pe firma cu calificarea de pe diploma de studii (liceu - Tehnician Automatizari) ?
3. Avand card la contul firmei pot sa scot bani cash si sa fac ce vreau cu ei fara sa aduc vreo chitanta sau factura, dar platind impozit de 16% la ce am scos?

Ulterior o sa mai adaug si alte intrebari.
Va multumesc pentru raspuns.