avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate antze

Activitate antze

Parintii mei sunt garanti ipotecari la un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca incheiat acum 3 ani. Pana in ianuarie 2009 toate ratele au fost achitate la timp de titularul contractului. Din ianuarie 2009 titularul a intrat in somaj si parintii meu l-au ajutat cu plata ratelor insa din cand in cand s-au mai inregistrat intarzieri la plata ratelor (niciodata mai mari de 60 de zile consecutive). Aceasta situatie a fost semnalata sucursalei unde s-a incheiat contractul de credit insa, la sfatul directoarei sucursalei, titularul nu a depus o cerere de reesalonare spunandu-i-se ca "nu e nicio tragedie daca mai intarzie cu plata uneori".
Intr-un final, in luna decembrie 2009 titularul a mers la sucursala bancii sa depuna un dosar pt reesalonare continand dovezi ca e in somaj si nu are alt venit insa aceeasi directoare i-a spus ca nu e nevoie sa completeze vreo cerere in acest sens, sa stea linistit ca se va ocupa dumneaei de dosar, il trimite in analiza si in ianuarie 2010 urma sa se primeasca un raspuns.
Surpriza a fost ca la inceputul lunii ianuarie 2010 titularul a primit o notificare de la banca in care i se spunea ca are o restanta de vreo 1500 de euro si daca plata nu se efectueaza in 5 zile creditul va fi declarat scadent anticipat si se incepe executarea silita. Si acum intrebarile mele: se poate analiza un dosar pt reesalonare fara o cerere in scris din partea titularului, cu numar de inregistrare? se poate declara creditul scadent anticipat daca nu au trecut 90 de zile consecutive de neplata? cum pot verifica daca dosarul a fost trimis in analiza pt reesalonare?
Mama mea isi intocmeste dosarul pentru pensie (limita de varsta) si i s-au cerut cateva adeverinte ce pot dovedi sporurile pe care le-a avut pentru orele de noapte lucrate in cei aproximativ 10 ani cat a fost angajat IPRS Baneasa. De la Registrul Comertului am aflat insa ca aceasta societate este radiata. Cum pot obtine totusi acele adeverinte? Exista vreo arhiva ce contine aceste documente? Si daca da, unde o pot gasi? Am auzit din diverse surse ca neavand aceste documente la dosar pensia calculata va fi mai mica :( Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie va raman recunoscatoare. Multumesc anticipat!
Am o problema destul de mare si nu pot gasi solutia. Tatalui meu i s-a pus poprire pe cardul de salariu. A verificat la sucursala bancii unde s-a emis cardul dar nimeni nu a vrut sa-i ofere vreo informatie, i s-a spus ca ei nu pot vedea cine a pus poprirea si i-au spus sa se intereseze pe la Primarie sa vada daca nu cumva de acolo s-a pus. A verificat si la Primarie si i s-a spus ca nu figureaza nicaieri cu nicio datorie la stat. Cum as putea sa verific daca figureaza cu datorii la stat, gasesc pe vreun site? Mentionez ca nu are nici credite, ca atare nu figureaza nici pe Biroul de Credite. De asemenea, nu a primit nicio instiintare cum ca i se va popri contul, eu stiam ca erau obligati sa il instinteze. Si cum pot afla cine a facut poprirea? Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie va raman recunoscatoare.