Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Arhiva documente angajati IPRS Baneasa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Arhiva documente angajati IPRS Baneasa

Mama mea isi intocmeste dosarul pentru pensie (limita de varsta) si i s-au cerut cateva adeverinte ce pot dovedi sporurile pe care le-a avut pentru orele de noapte lucrate in cei aproximativ 10 ani cat a fost angajat IPRS Baneasa. De la Registrul Comertului am aflat insa ca aceasta societate este radiata. Cum pot obtine totusi acele adeverinte? Exista vreo arhiva ce contine aceste documente? Si daca da, unde o pot gasi? Am auzit din diverse surse ca neavand aceste documente la dosar pensia calculata va fi mai mica :( Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie va raman recunoscatoare. Multumesc anticipat!
la momentul incetarii activitatii, societatea avea obligatia de a preda activul si pasivul societatii care-i continua activitatea sau, daca aceasta s-a divizat societatii care a preluat si arhiva societatii mama. in cazul in care societatea s-a desfiintat pur si simplu cautati arhiva acesteia la Arhivele nationale Bucuresti.