avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters114672

Activitate ContSters114672

In cazul in care firma s-a inchis in 13.09 in baza Hotararii AGA si publicarea in Monitorul Oficial a dizolvarii firmei (dizolvare voluntara) mai pot cere lichidatorului plata salariului mediu pe unitate in caz de nastere cf Contractului colectiv de munca? Acum sunt in plata la Casa Judeteana de Sanatate cu concediu de materinitate.
Nu am 1 an vechime la acesta firma, deci nu pot lua somaj. Voi merge la Casa Judeteana de Sanatate pt preluare plata concediu de risc maternal? In cat timp trebuie sa ma prezint cu concediu si restul actelor la ei?
Sunt in concediu de risc maternal din 11.09-30.09(va continua concediul de risc care se va da pe cate o luna calendaristica), firma se inchide in 13.09 in baza Hotararii AGA si publicarea in Monitorul Oficial a dizolvarii firmei. Contractul meu de munca inceteaza azi, 13.09 in baza art.56, alin 1, lit a. Se poate opera in Revisal acesta incetare a contractului chiar daca sunt in concediu de risc maternal?(din 14.09 firma nu mai exista)
Care sunt pasii pentru obtinerea concediului de risc maternal?Precizez ca am doua sarcinii pierdute.
Va multumesc pentru raspuns.
Insarcinata in 4 luni si jumatate cu 2 sarcini pierdute, firma va intra in dizolvare iar eu nu am 1 an de munca(angajata cu 15 noiembrie 2012 pe perioada determinata 3 luni si apoi pe perioada nedeterminata ). Ce pot sa fac sa pot beneficia de concediu de crestere copil avand in vedere ca voi naste in jur de 11 decembrie 2013. Pot intra in concediu medical si apoi in concediu de maternitate(prenatal si apoi postnatal) sau pot intra in concediu de risc maternal si apoi prenatal pana la nastere? Cum ma protejeaza pe mine legea in acesta situatie care nu tine de mine, pierzandu-mi locul de munca datorita lichidarii firmei, care va fi preluata de un lichidator judiciar dupa depunerea cererii de radiere/lichidare. Precizez ca firma nu are datorii la stat, catre furnizori si are si profit.
Se opereaza sau nu in Revisal suspendarea CIM a concediul de maternitate de 126 zile, prenatal in cazul de fata?
Daca se opereaza cum voi plati acest concediu daca CIM este suspendat? Cum voi face sa imi recuperez banii de la CAS judeteana?
Răspuns la discuția Recuperare garantii
Nu a primit fluturas. A avut parte fix plus parte variabila in functie de realizari. In septembrie 2011. Mai putem face ceva sau e prea tarziu?
Sotul meu a lucrat intr-o firma de distributie, unde i s-au retinut lunar 200 lei pt 6 luni. Dupa ce a fost fortat sa plece, fortat sa isi dea demisie nu i s-a mai dat ultimul salariu si cei 1200 lei (200*6) retinuti ca si garantie pe moriv nu unii dintr clientii lui nu au achitat facturile. Acum locuim intr-o alta localitate, acolo am stat doar 1 an si jumatate cat am fost eu detasata. Ne este greu sa facem un drum pana acolo din cauza costurilor. Ce putem face pentru a recupera acei bani de la firma respectiva pe cale amiabila in prima faza.
In data de 23 iunie 2012 mi s-a terminat somajul. Abia in data de 15 noiembrie 2012 m-am angajat cu contract. Am ramas insarcinata in luna decembrie find acum in 6 saptamani de sarcina. Pot sa imi platesc contributiile pt perioada 23 - 14 noiembrie 2012 ,ce anume trebuie sa platesc si unde trebuie sa ma adresez astfel incat sa am continuitate si sa pot intra in concediu de crestere copil. Va multumesc.