avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate paulghita

Activitate paulghita

se poate recupera taxa de timbru judiciar intr-o actiune de partaj succesoral dupa data de 1 oct 2012>?
doresc sa stiu daca cei de la casa de asigurai de sanatate nu ma pun sa platesc aiurea contributzia pe 6 luni.In perioada iunie 1985 si pina in 1 octombrie 2007 am lucrat cu carte de munca si mi-am platit toate darile catre statul roman, in perioada 1 oct 2007-25 martie 2008 nu am avut un loc de munca si nu am suportat ideea sa fiu somer, totusi la 25 martie 2008 am intrat in somaj pina pe data de 4 iunie 2008 iar de la aceasta data sunt angajat si imi platesc datoriile catre stat.Sunt obligat de catre cei de la casa de sanatate sa platesc asigurarea pe 6 luni ptr a putea beneficia de servicii medicale,,,in toata aceasta perioada nu am luat nici o aspirina de la statul roman,, e normal si legal???
am incheiat un contract telefonic si nu sunt respectatzi termenii din discutzia avuta cu operatorul vodafon.Am inregistrarea convorbirii dar vodafon nu respecta termenii de acolo, respectiv la sumele discutate imi aplica tva-ul cu toate ca intreb insistent daca e cu tva sau nu,,,,cine ma poate ajuta ii trimit si convorbirea telefonoica inregistrata
multzumesc
Am lucrat din iunie 1985 pina in sept 2007 inclusiv fara o zi incetare.Din 1 oct 2007 mi s-a spus ca nu beneficiez de somaj, dupa 6 luni si-au dat seama ca pot beneficia de somaj si am intrat in somaj pina in 4 iunie 2008 cand mi-am gasit alt loc de munca unde lucrez si in prezent. Acum ptr a beneficia de caltatea de asigurat mi se spune de la Casa de asig de sanatate sa platesc 480 ron ptr ca am intrerupe in ultimii cinci ani. Ce sa fac?