avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate fofoloncescu

Activitate fofoloncescu

Răspuns la discuția despre o sulta...
multumesc inca odata si scuze...am postat pe 2 fronturi sa fiu sigur ca mi se va raspune.Iar daca tot sunteti asa de dragut, nu imi spuneti daca pot face cadastru inaintea punerii in posesie si daca pot vinde un teren prin antecontract inainte de posesie ?:)
Răspuns la discuția despre o sulta...
in hotarare scrie asa:"lotul 2 parati gigi primul si gigi al doilea primesc sulta de la lot 1 (adica eu) suma de...". De aici si nedumerirea.ma gandeam ca unul din ei sa ia sulta si al doilea sa spuna ca nu i-am dat si lui
buna ziua! am de platit o sulta in urma unui proces juridic. problema mea e urmatoarea: sulta e impartita in trei, la cinci persoane ( a+b=x, c+d=x si e=x). ce nu inteleg e uramtoarea chestiune...cand consemnez sumele cum o fac ptr cei cuplati?a+b de ex? suma la amandoi si ii las sa ii imparta singuri?sau x/2 pe numele fiecaruia? va multumesc!
Răspuns la discuția punere in posesie - cat dureaza?
Deci e clar, in nici un caz o saptamana daca se vorbeste de camera de consiliu...o saptamana doar ptr luarea deciziei, o alta pana decizia ajunge la arhiva, o alta pana avocatul meu ajunge sa o ia de acolo....si inca una de care vorbeati. Per total la vara e totul gata :sorry: .Daca mai punem si timpul necesar ptr cadastru, nu mai ajung sa ma bucur de nici o mostenire
Răspuns la discuția punere in posesie - cat dureaza?
Cine sa faca contestatie?judecatorul?abia a semnat actul...ce motiv ar avea? Iar celelalte parti, nu s-au prezentat in 1, 5 ani de proces niciodata. AR MAI PUTEA ACUM DEPUNE CONTESTATIE ODATA CE LE PLATESC SULTA??? #-o

Vreau si eu o veste buna macar #-o
Stie cineva cat dureaza o punere in posesie de la momentul in care apelezi la expert si pana se termina toata tarasenia?

Va multulesc
o ultima intrebare si va las sa va odihniti si mai ales scapati de mine...stiti cat dureaza toata operatiunea?de la cap la coada?;)
inca odata multumesc...minim 60 max 2200, din care platesc doar jumate;) Mi se parea deci pe buna dreptate exagerat 50 milioane.Sper sa va mai gasesc on line ptr alte eventuale clarificari, chiar nu stiu pasii ce trebuiesc urmati.Stiu doar ca trebuie sa platesc sulta si ca procesul s-a terminat. De aici in colo dupa noroc si net...#-o
hahahhahaha...nu stiu daca sa spun ca ma pucur ptr dumneavoastra sau ca imi pare rau. As fi vrut si eu sa fi fost pamantul ultracentral in Bucuresti dar din pacate ale mele sunt intr-o comuna damboviteana uitata de lume, si doar unul intravilan.Prefer sa renunt la ele decat sa platesc atat #-o ...per total as da mai mult pe proces si experti/avocat decat pretul pe care l-as lua din eventuale vanzari...si eu care speram un 10 milioane :)
multumesc mult pentru raspuns...nu am nimic impotriva punerii in posesie (nu ma pricep de loc la termenii legali nici la proceduri, am terminat cu totul alta facultate) doar ma ingrozeste tariful auzit din unele guri...la o suma totala de 150 de mil lei vechi a tuturor terenurilor la calculul expertului trimis de judecatorie, am auzit vehiculate sume ptr expetul ce pune propiu zis in posesie de 50 milioane...mi se pare exagerat...nu este un tarif fix sau macar un anumit procent stipulat pentru astfel de puneri in posesie?