avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate diandra72

Activitate diandra72

Răspuns la discuția Acte expirate in strainatate
multumesc frumos pentru raspuns.in cazul in care atunci cind imi voi face pasaport crds am inteles ca voi fi obligata sa predau cartea de identitate,pasaportul meu romanesc imi expira in 2016,iar cartea de identitate la anul in februarie,ce ma sfatuiti sa fac...sa astept sa expire pasaportul romanesc si apoi sa imi fac cel crds?
Buna ziua,eu m-am casatorit in Italia in 2006,dar nici pina acum nu am transcris certificatul de casatorie...eu pur si simplu nu-i vad rostul la aceasta transcriere,in afara de bani dati si timp pierdut,dar vad ca fara aceasta intimpin anumite probleme..este careva care e in aceeasi situatie ca a mea?e chiar necesara?daca trebuie facuta,atunci lamuriti-ma si pe mine.care sunt procedurile pe care trebuie sa le parcurg,timpul de asteptare mai ales,care este?dupa cit timp se elibereaza,si care sunt actele,eu neavind inca un pasaport CRDS pentru cei care au domiciliul in strainatate,in acest caz se poate face si fara acesta?in tara cit dureaza?la consulat cica 2 saptamini,nu sunt sigura,si e necesara si prezenta sotului strain?pentru semnare?va multumesc din suflet anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,eu locuiesc in Italia de 7 ani,avind domiciliul aici si resedinta,sunt casatorita cu un cetatean italian,si din 2010 am dobindit si cetatenia italiana.anul viitor imi va expira cartea de identitate romanesca iar pasaportul imi va expira in 2016..intrebarea mea este...mai este necesar.nu vad rostul..sa imi fac alta carte de identitate,deorece am domiciliul aici,plus cetatenia italiana care este trecuta pe cartea de identitate italiana,am mentinut si cetatenia romana...nu am facut inca pasaport CRDScare am vazut ca se face pentru romanii cu domiciliul in alte tari,eu in tara nu am proprietati,noi ne ducem in fiecare an la tatal meu care are casa lui,eu fiind unica fiica in viata,si stam cam 14 zile.Atunci cind ne ducem in Romania,e posibil ca la granita sa intimpin probleme,daca am doar pasaportul romanesc inca valabil,nu cel CRDS,cel normal,plus cartea de identitate italiana care atesta ca am cetatenia italiana,deci cu aceste doua documente,e posibil sa am ceva discutii la granita?va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Vanzare de apartament
nu,nu s-a facut succesiunea dupa decesul mamei mele,iar cind a murit mama,da sora traia pe atunci ,a murit dupa un an.acum a ramas nepoata,fiica sorei mele care locuieste cu tatal meu,fiind intretinuta de tatal meu,ea nefiind de acord cu vanzarea,vrea sa fie numai al ei apartamentul.eu nu sunt proprietara lui,e tatal meu,care dorea sa faca un act sa ma treaca pe mine ca proprietar dar cu clauza de intretinere,dar eu avind domiciliul stabil in alta tara,fiind casatorita acolo,cum as putea eu avea grija ?de aceea aceasta solutie cade din start,eu dorind sa il iau aici sa il ingrijesc dar nu doreste tatal meu...va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,tatal meu doreste sa vanda apartamentul,cumparat impreuna cu mama mea,care din pacate nu mai este printre noi,si mi-a zis ca pentru a-l vinde trebuie sa dau si eu acordul,in sensul scris.ca fiind unica fiica care a mai ramas ,cealalta fiica decedind acum 2 ani,lasind o fata,majora,care locuieste cu tatal meu...problema este ca eu sunt casatorita in Italia si nu pot sa fiu sa dau firma atunci cind se hotaraste tatal meu...se poate sa fac vreun act,procura,de aici din Italia,si unde m-as putea adresa si care sunt procedurile?e nevoie si de acordul nepoatei ,fiica sorei mele,pentru a vinde,pentru ca ea nu e de acord,va multumesc anticipat ,daca se poate cit mai repede.
Buna ziua,tatal meu,de 78 ani,doreste sa faca un contract de intretinere si sa treaca casa pe numele meu,sotia lui,mama mea a decedat acum 3 ani,nu a facut succesiunea,apoi a murit si sora mea acum 2 ani,astfel el acum locuieste in locuinta sa personala,apartament de 3 camere,numai cu nepoata,fata surorii mele care a decedat,care nu are nici un venit,are 24 ani,acum fiind si ea grav bolnava,are un tata,care are un apartament a lui,dar locuieste cu noua sa sotie in alt loc,astfel tatal meu intretine si pe nepoata,care tot timpul s-a certat cu noi pentru mostenire,isi cere dreptul neincetat,chiar si in ziua inmormintarii mamei sale a cerut dreptul...in schimb nu ajuta cu nimic bunicul,nu isi face nici macar curat in camera ei,tatal meu face piata,mincare,curat,ii uda pina si florile ei din camera...eu sunt unica fiica care i-a mai ramas,dar eu sunt casatorita si stabilita in Italia de 6 ani,cu cetatean italian,avind servicu aici,de aceea va intreb,cum as putea sa inchei un contract de intretinere cu tatal meu,deoarece eu nu as putea sa vin in tara daca ar avea nevoie de ingrijiri,ar insemna sa renuntam aici la tot si acolo in tara nu am avea nici un venit noi,dar nici nu ma gindesc la aceasta solutie,iar tatal meu nu vrea sa vina si sa stea aici sa locuiasca,si nici in tara sa angajeze o femeie sa aiba grija de el in caz de nevoie..asa ca nu vad cum as putea sa respect conditiile contractului,care solutie ar fi mai buna pentru noi,avind in vedere ca exista si nepoata care nu are nici un venit,si acasa la tatal ei sau la bunicii ei nu doreste sa se duca sa locuiasca deoarece nu ar mai putea sa faca tot ce vrea,ar fi mai bine poate sa faca un testament asa poate sai dea si nepoatei in sfarsit partea ei..acest contract de intretinere se poate incheie fara acordul nepoatei?poate fi atacat apoi de ea?nepoata poate fi obligata in vreun fel sa acorde ajutor bunicului?si in caz de deces al tatalui meu,ea va putea continua sa locuiasca in casa tatalui meu,avind in vedere ca nu are venit si nu ar putea sa mai intretina casa,iar daca as incheia contractul de intretinere,avind ca obiect si casa,eu as fi obligata sa intretin nepoata pina isi va gasi un alt loc?ceea ce e cert e ca eu nu doresc acel apartament,a fost tot timpul cauza de cearta,nu doresc sa imi las familia de aici sa ma duc sa locuiesc cu nepoata care nu ma suporta,doresc sa ingrijesc tatal atunci cind o sa aiba nevoie dar numai daca vine sa locuiasca cu noi,altfel nu..e o situatie mai dificila,si nu stiu care ar putea fi solutia care sa multumeasca pe toti,inclusiv pe nepoata.va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția MOSTENIRI
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția MOSTENIRI
Multumesc mult.
Răspuns la discuția MOSTENIRI
Daca tatal meu se va decide sa faca succesiunea acum dupa sotia lui,adica mama mea care a murit anul trecut in iulie,cam care ar fi costurile aproximative,deoarece am auzit ca ele cresc pe timp ce trece si in al doilea rand atunci cind face succesiunea cam cit dureaza ca timp,deoarece eu am doar 2 saptamini la dispozitie si am inteles ca trebuie sa dau si eu semnatura,nu?iar daca nepoata mea nu vrea sa dea si ea semnatura,deoarece a ramas in locul surorii mele care a murit luna trecuta,inseamna ca nu are rost sa faca succesiunea si deci fara semnatura ei nu se poate face succesiunea deci nu va putea tatal meu nici sa vinda apartamentul.va multumesc frumos.
Răspuns la discuția MOSTENIRI
Multumesc inca o data pentru raspunsul prompt,dvs sunteti din Craiova?Daca da as dori ca atunci cind vin in tara sa iau legatura cu dvs Ati spus ca mostenirea se imparte in doua dupa decesul tatalui meu,adica intre nepoata mea si mine,dar cum se va face ca nepoata nu va vrea sa plece din apartament,iar eu sunt casatorita in Italia si nu vin decit odata pe an acasa iar atunci nu vreau sa ramina ea in apartament pt ca il va distruge,in acest caz ce ma sfatuiti sa fac?va multumesc.