avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate CRIM

Activitate CRIM

Am etajat casa.Deci imi vinde podul cu alte cuvinte.Si daca nu am bani s-o finalizez prea curand nu pot face mare lucru.am vorbit cu cineva si mi-a spus ca trbuie platit la inspectia in constructii cam 3% din valoarea imobilului si la notar 7%.mi se pare cam mult daca e adevarat.daca ei evalueaza imobilul la 200000 de euro ma costa 20000 de euro procesul verbal de dare-n folosinta si intabularea?
Trebuie evaluata constructia?Si cum se va face asta daca nu este finalizata?
Am etajat casa parinteasca,Autorizatia de constructie este emisa pe numele tatalui meu dar constructia propiu-zisa este efectuata din banii mei.Nu sunt unic mostenitor si nu vreau sa am surpriza ca vreo ruda sa aiba pretentii dupa decesul parintilor la ce am construit eu.Ce pot face ca sa trec pe numele meu partea de constructie care imi apartine?Trebuie sa fac dezmembrare?Si cat m-ar costa?
Răspuns la discuția Mostenire de la matusa
sora mea s-a declarat unica mostenitoare impreuna cu cei doi copii ai ei(nepotii mei).m-a mintit ca statul a confiscat casa in urma neplatiii unor datorii.de fapt a fost vanduta de ea.
Răspuns la discuția Mostenire de la matusa
matusa a murit in urma cu doi ani.sora mea s-a declarat unica mostenitoare.eu habar nu am avut.nu suntem in relatii prea bune din cauza faptului ca nu s-a implicat in ingrijirea parintilor nostrii bolnavi.
Răspuns la discuția Mostenire de la matusa
Imobilul este in Bucuresti sector 5.Unde trebuie sa merg sa ma informez?Eu locuiesc in Brasov si matusa a decedat aici.
Răspuns la discuția Mostenire de la matusa
din cate stiu eu in timpul vietii nu s-a facut niciun act.unde ma pot interesa in ce conditii s-a facut succesiunea ?sora mea a devenit mostenitoarea ei.
o matusa din partea tatalui a decedat in urma cu doi ani.nu are alti mostenitori in afara de mine si de sora mea.am aflat acum ca imobilul aflat in proprietatea ei a fost deja vandut desi nu am a fost chemat la succesiune.matusa nu avea discernamant existand documente medicale in acest sens si nu s-a putut intocmi un testament sau un act de vanzare -cumparare.mai pot intra in drepturi acum dupa atata timp si cum?
Răspuns la discuția Insolventa
Prescriptia nu se aplica in acest caz avand in vedere ca au trecut patru ani si nu au facut nici un demers pentru recuperarea debitului?
Răspuns la discuția Insolventa
Executorul m-a sfatuit acelasi lucru dupa ce firma in insolventa a revenit a doua zi cu alte date contabile care confirma plata primului B.O.In schimb au prezentat o fisa de cont din care rezulta o datorie de 3340 de lei care nu se reflecta in cel de-al doilea B.O. care are o valoare de 3083 lei si este emis la o data anterioara facturilor care apar pe fisa de cont.Firma in insolventa afirma ca acest B.O este garantie ptr soldul neachitata desi pe bilet scrie clar contravaloare marfa nicidecum garantie si nu corespunde valoric cu suma pretinsa de ei.Ptr. a face contestatie trebuie sa angajez un avocat?Si in cat timp obtin deblocarea conturilor?Executorul are dreptul sa mentina poprirea pe cont in aceasta situatie?E clar ca au obtinut sentinta executorie prezentand date eronate!Fisa de cont transmisa e partiala nu cuprinde toata perioada de colaborare si contabilul meu are nevoie de timp s-o verifice.