avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Activitate adina grecu

Activitate adina grecu

Răspuns la discuția divort cu minor
Nu este neaparat de acord dar nu vad iesire si in nici un caz nu vreau apartamentul ,insa ma gandeam k pot obtine ordin de resstrictie pt el pana la finalizarea divortului sau cava de genul.Mai avem putin si ne batem...Normal ca ar vre copilul dar nu m-am gandit o secunda sa ii il las la el.Legal nu are nici un venit pe numele lui eu insa am o firma care functioneaza din 2004,plus indemnizatia.
Discuție divort cu minor
Buna ziua,am si eu ceva nelamuriri in legatura cu un posibil divort.Suntem impreuna de 2 ani si casatoriti de un an,avem o fetita de 11 luni si locuim in apartamentul donat de mama lui.As vrea sa stiu ce se poate intampla daca nu vreau sa plec cu fetita din casa cat am dreptul sa mai stau dat fiind ca ne certam destul de des in ultima vreme.Eu am avut o casa si am cedat-o fostului sot deoarece imi era bine pe atunci cu actualul,cel dintai platindu-mi o sulta.Deci practic eu sunt cumva pe dinafara,intr-o situatie destul de grea.Va rog sfatuiti-ma.
Discuție partaj
Eu si fostul meu sot avem o casa de impartit in 2 parti egale.El ar vrea sa ma despagubeasca cu o suma de bani pe care nu o are in totalitate la inceputul tranzactiei,insa el vrea ca atunci cand imi da jumatate din bani sa ii trec casa pe numele lui urmand ca pana la o data pe care o stabilim sa-mi dea si cealalta parte din bani cu o clauza care sa stipuleze ca daca pana la data precizata nu are banii casa sa redevina bun comun.Din cate stiu cand inchei o astfel de tranzactie nu te mai poti intoarce la faza initiala,la care casa sa fie din nou in posesia amandurora.Nu stiu cum sa fac pentru a avea o siguranta ca imi iau partea mea din valoare casei fara ca eu sa recurg dupa aceea la un proces.El mai spune ceva de o tranzactia care sa aiba la baza un imprumut sau ceva de genul asta si sa puna o ipoteca pe casa care sa fie garantia mea mai tarziu daca el nu face plata.As dori sa ma sfatuiotiu ce sau cum sa fac.
VA NULTUMESC
Răspuns la discuția partaj dupa recasatorie
Divortul este finalizat de un an de zile,dar nu reusim sa cadem de comun acord asupra impartirii bunurilor.Avem si un copil de 7 ani care mii-a fost incvredintat mie definitiv si irevocabil.As vrea sa mai adaug ca tot ce avem de impartit au fost dobandite in timpul casatoriei,ca eu cu cel mic am plecat din casa dupa divort si casa este l avnzare pentru ca ma repet nu reusesc sa gasesc o cale de mijloc sa fie bine.Nu ii convibe nimic si nici nu prea vreau sa il aduc in instanta cu forta ca apoui sa ajunga casa la licitatie.Chiar am o dilema
Am divortat acum un an si nu am reusit inca sa facem partajul.Anul care vine as vrea sa ma recasatoresc insa nu stiu daca facem partajul dupa, bunurile partajate din prima casatorie devin bunuri comune cu cel de-al doilea sot.
Va multumesc