avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters115342

Activitate ContSters115342

rasnicade acord cu tine in privinta "colonizatorilor"Bucurestiului, astia sunt trebuie doar sa-i facem sa-si schimbe mentalitatea sateasca.Apropo de "lumea obrasnica", eu am dat un exemplu lui elga50 si am primit replica ta modificata pe timp de noapte.Ai vrut cumva sa ma jignesti? astept un raspuns
domnule "specimen",la dv. cred ca sunt probleme de alta natura, nu de administratie...,dar sa incercam sa nu luam in seama....apropo de acel platitor de intretinere de la ora 22,cred ca ori era putin "vesel", ori era obisnuit sa va viziteze la ore asa inaintate. Iar in ceea ce priveste modul cum l-ati pus la punct...acelasi lucru se poate intimpla si cu un administrator care este prea sigur pe el.Ce zici crezi ca se poate intimpla si asta??????????sper ca m-am facut inteles...O zi buna!
apropo de patroni, sau "ce am eu acolo",daca ai un program bine definit de lucrator in fabrica, (la banda), poti sa trintesti usa cu 10 min. mai devreme ca sa te poti incadra la pontajul cartelei fix la ora stabilita.(si aici trebuie sa faci oarece calcule, ca sa poti iesi pe fix, nu?) In schimb daca doresti sa lucrezi intr-o institutie si doresti sa folosesti principiul "pontajului" din fabrica, cred ca nu reusesti sa supravituiesti mai mult de 3 luni.Nu cred ca poti rezista sa stai uneori pina seara la serviciu sa lucrezi 12- 13 ore, iar a doua zi sa fii din nou apt de munca si asta ani de zile. Iar apropo de administratie, aici "patronii sau sefii"dv. sunt acei locatari sau proprietari(cum vreti sa le ziceti) care platesc niste bani ce se regasesc in salariul dv.Asta este cind ai 200-400 de sefi sau patroni....Administratia este ceva suplimentar serviciului, deci nu va obliga nimeni sa ramineti si sa suportati aceste "mizerii", puteti renunta si va veni cineva care poate intelege si partea asta neplacuta a (afacerii),nu? Avind in vedere polemica care o desfasurati cu mine de doua zile, incerc sa-mi inchipui ce pot suporta locatarii. Cit priveste comunicarea dv. cu locatarii prin intermediul calculatorului, cred ca este zero! Nu vad pe nimeni dispus sa deschida calculatorul ca sa va intrebe de ce nu merge liftul sau de ce nu a-ti desfundat ghena la etajul 4.Va doresc o zi buna!
pentru elga50, intr-adevar, asa este..... o chestiune de bun simt...aici in administratie nu esti ca la magazin, daca te deranjaza clientul ai intorci spatele si te duci la o cafea sau o tigara sfidind-ul, ca administrator sau presedinte trebuia sa stii ca ai de-a face cu persoane care te platesc ca sa ocupi o functie care te obliga sa raspunzi permanent solicitarilor locatarilor. Sa nu uitam ca nu toti locatarii se pot integra in orarul pe care il afisati, unii nu au timp efectiv si isi "permit"sa va mai deranjeze si in afara programului stabilit de dv. Nu ar trebui sa va simtiti deranjata....Oare chiar nu stiati ca in blocul dv. locuiesc intre 50 si 200 de persoane(poate chiar mai multi) si cares-ar putea sa va deranjeze????????Sa fie vorba oare doar de remuneratie si de faptul ca te consideri "cineva"?
dna.elga50 cu tot respectul dar cind vreti sa ocupati o functie sau un post de munca remunerat va asumati si riscurile si atributiunile .educativa VOI PRIMII,si veti primi acel RESPECT.nu va considerati PATRONIII ASOCIATIILOR DE PROPIETARI !
va multumesc pentru raspunsuri ,si incerc sa ma lamuresc(lipsind din tara multi ani) ,in administratie nu am incredere,.in luna august ac administratia acerut citirea apometrelor fiind acasa am citit si constatat;ARbaie=1219 mc AC baie=295 AR bucatarie=172 mc,AC buca.=107 mc.(in bucatarie se afla masina de spalat rufe) .cind am constatat aceasta diferenta la AR apometru baie am solicitat administratiei sa l shimb legal afost schimbat montat cel nou in august 2011 ,citit ieri 22 noiembrie 2011 apometrul inregistra 11 mc AR ,deci un consum de 3,5 mc lunar doud persoane si doi ciini.plata in toti acesti ani a fost platita la pausal verificind acste cifre(mc)din 2006 de cind au inceput sa functioneze apometrele AC se apropie de cifra reala de pe apometru,AR diferenta de 1000 mc.defectiuni la robineti,wc sau alte probleme nu am avut sunt noi si bine intretinute.administratia a hotarit sa platim ""äcolo si noi nu toti mc,600-700 mc)adica 600-700 &4lei mc =4000 lei platind esalonat 30-40 mc lunar la intretinere.da am cifra exacta mc AR PLATITA LA PAUSAL=453,14 in 5 ani doua persoane .NU STIU cum se calculeaza cum trebuie sa ne tirguim cu acesti domni din asociati care la rubrica salarii personal=6430lei lunar si nu vreau sa intru in si alte amanunte de 20 de ani sunt ca si ""stapini nostri" nu se poarta un dialog civilizat sa poti primi o lamurire,de aceia am apelat la forumul dv. va multumesc.
a fost demontat legal, si inlocuit acest apometru cu un altul cumparat ,asistati deasociatia de locatari ,diferenta este fff mare cu calculul facut de asociatie nu sunt de acord nu avem o asociatie transparenta ne tirguim ca in piata credca se lucreaza cu cifre exacte ,o contabilitate,nu"" platesti si dumneta trei sferturi din suma ""daca am cerut un desfasurator la ce sa platit la pausal asociatia?! este un ""cuib de viespi care de 20 de ani sunt aceiasi""[EDIT = restul mesajului nu avea legatura cu tema]
buna seara,am apometre in apartament din anul 2006,in apartament au locuit copii care nu au citit aceste apometre ,platind la pausal in toti acesti ani. citind acm am cnstatat o diferenta foarte mare la apa rece de la apometrul din baie adica;1219 mc in 5 ani,doua persoane, la bucatarie consum normal 172mc,apa calda baie 295mc ,apa rece bucatarie 172.ceva nu este in regula ,prin comparatienu este normal1219.unde pot verifica apometrul/?multumid anticipt celor care imiva raspunde.:(
Mi-a fost ridicat in mod abuziv autoturismul de pe raza sectorului 6 de catre S.C. ILCOR AUTO ECO S.R.L.cu acceptul Brigazii de Politie Rutiera,deoarece era parcat la marginea bordurii,loc unde parcam cu totii de zeci de ani,fara sa deranjam pe cineva sau sa blocam in vreun fel traficul. Totusi ,domnii de la rutiera au plantat un semn de atentionare pentru drum ingustat,iar singura "ingustare" este refugiul statiei de tranvai care se afla la peste 40m de indicator. Autoturismul a fost parcat la circa 8-10 m pina in stilpul cu indicatorul prezentat.Am platit taxa de 500 lei cit si amenda de 120 lei pentru evita eventuale
" penalizari"deoarece ma pot astepta la orice abuz, doar traim in ROMANIA unde citiva smecheri fac" jocurile",unde cetatenii de rind nu au nici un drept(doar dreptul de a "cotiza"pentru bunastarea acestor clanuri mafiote).Doresc sa-i dau in judecata pe cei de la Politia Rutiera pentru recuperarea sumei pe care am platit-o in cuantum de 620 lei si doresc sa aflu cum ar trebui procedat. Nu vreau si nu pot accepta sa-i las sa-si bata joc de noi,ca oameni simplii. Va multumesc, cel.0721353217
legal notarul are obligatia sa asiste la primirea de catre vinzatori a sumei inscrise in contract? parintii mei nu stiu nimic despre existenta vreunui contract de vinzare-cumparare,deci nici vorba de primirea vreunei sume de bani,fapt sustinut si in declaratiile date la politie.