avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Activitate timofil

Activitate timofil

Răspuns la discuția ce imi indicati?
As avea probleme daca nu l-as recunoaste, sustinand ca semnatura si stampila este este un copy paste de pe un alt document trimis catre ei. cum ar fi de exemplu o cerere de oferta semnata si stampilata din partea noastra
I-am trimis unui furnizor un contract scanat pe mail, deci contractul cu stampile si semnaturi orginale nu exista. Acest contract este valabil?, deoarece eu numai vreau sa-l recunosc. Mi-e vanzatorul inainte sa semnez mi-a spus ceva, iar dupa ce l-am semnat mi-a spus altceva. Adica m-i se pare cam mincinos!, In contract scrie ca este interzis sa-l reziliez unilateral. Dar daca cumva ajung in instanta, instanta il ia in considerare fiind doar o copie care i-am trimis-o pe mail, pe care eu nu o sa o recunsoc. Va rog ajutati-ma. El ma ameninta ca musai trebuie sa cumpar acel produs de la el.
I-am trimis unui furnizor un contract scanat pe mail, deci contractul cu stampile si semnaturi orginale nu exista. Acest contract este valabil?, deoarece eu numai vreau sa-l recunosc. Mi-e vanzatorul inainte sa semnez mi-a spus ceva, iar dupa ce l-am semnat mi-a spus altceva. Adica m-i se pare cam mincinos!, In contract scrie ca este interzis sa-l reziliez unilateral. Dar daca cumva ajung in instanta, instanta il ia in considerare fiind doar o copie care i-am trimis-o pe mail. Va rog ajutati-ma. El ma ameninta ca musai trebuie sa cumpar acel produs de la el conform contractului, altfel cica trebuie sa platesc contravaloarea bunului
S-a semnat un contract de vanzare - cumparare pentru un produs, produs care ni-sa promis verbal prin telefon ca este de productie 2009, ca este cel mai ieftin posibil de pe piata. Contractul l-am primit pe mail, fiind constituit din 3 pagini, toate cele 3 pagini au fost semnate de catre vanzator, iar noi (cumparatorul) am semnat doar ultima pagina in dreptul la Beneficiar astfel ca i-am trimis (scanat) inapoi (vanzatorului) doar ultima pagina semnata, deoarece celalalte paginii nu le-am semnat. Mentionez ca la reprezentant legal din partea cumparatorului este trecuta o persoana care nu detine nici-o funtie in organizatie , mentionez ca nu s-a completat pe prima pagina unde trebuia sa completeze contul bancar si banca cumparatorului. Va rog sa-mi spuneti daca cumva poate sa ne faca rau acel vanzator tinand cont ca l-am anuntat ca nu mai dorim achizitionarea produsului dupa ce ne-a transmis ca acel produs este fabricat in 2008. Va intreb deoarece el a mentionat in a-doua pagina a contractului (pe care nu am semnat-o) ca rezilierea contractului unilateral dupa lansarea comenzi de catre Beneficiar este imposibila, sub sanctiunea platiri contravalorii contractului (mentionez- nu am lansat nici-o comanda in scris) . Va intreb are vreo valoare aceea ultima pagina din contract, care de fapt a fost semnata si trimisa scanat ( nu original) de catre o persoana care nu are o functie de conducere in cadrul organizatiei. Mi-sa parut foarte insistent acel agent de vanzari care ne-a grabit sa semnam aceea pagina din contract. Va transmit ca am gasit un produs mai bun si mai ieftin si de fabricatie 2009.