avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Livia Moldovan

Activitate Livia Moldovan

Asa cum am scris si in titlu, nu stiu sigur daca un caz de genul ca esti vizitat la domiciliu, la ora 22,30 de un reprezentant al partenerului de afaceri sa te verifice daca respecti contractul se poate numi astfel?
Am sa va fac o scurta descriere a cazului: am un contract de colaborare cu un partener de afaceri care poate sa ma verifice la domiciliu. In contract nu se specifica orele la care poate sa ma deranjeze, doar ca sunt la dispozitia lui 52 de saptamani din an. Nu ma deranjaza faptul ca vine la domiciliu, dar totusi va intreb exista o lege prin care sa ii impun sa ma caute la ore rezonabile nu la ora 22.30 sau chiar si mai tarziu. Recunosc ca i-am dat drumul in casa cu toate ca la telefon i-am spus ca dupa 15 ore de lucru sunt obosita si m-as culca.
Si inca o intrebare trebuie specificat in contractul de colaborare nr de ore pe zi cat lucrez?
Eu am doi copiii in intretinere, unul de 18 ani impliniti in luna octombrie 2009 si unul de 16 ani. Incepand cu luna noiembrie 2009 mi s-a sistat pensia pentru amandoi copiii desi pe Hotararea de divort spune clar ca fiecare copil este de 13% din venitul, de fapt pensia tatalui. Cum este posibil ca acum sa se vada imediat ca baiatul a implinit 18 ani si de cate ori se marea valoarea pensiei nu se observa ca este procent din pensie si numai dupa sesizari mi se trimiteau restantele. Intrebarile mele sunt:
1. ce acte trebuie sa trimit la Oficiul de pensii pentru ca cei doi copiii sa primeasca in continuare pensia (mentionez ca sunt la scoala)?
2. pentru cel de al doilea copil pot trage la raspundere personalul Oficiului de pensii ca nu respecta o Hotarare definitiva?