avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiDC

Activitate MihaiDC

Răspuns la discuția Recurs
Motivare sentinta(o parte),am sanse la recurs?completare
am primit motivarea si am ramas inlemnit.
Cum poate aia sa fie judecatoare:eu m-am axat pe dovedirea faptului ca procesul verbal n-a fost completat legal ,am cerut si ordin de servicu ca sa-mi demonstreze legalitatea procesului verbal si a muncii lor,am aratat ca nu s-au respectat toate articolele care reglementeaza completarea pv-ului,iar daca intr-un articol apare cuvantul trebuie ea zice ca nu mi se aduce nici un prejudiciu si e in regula iar apoi imi spune(scrie in motivare) ca n-am atacat legalitatea procesului verbal si ca normele metrologice actualizata de pe 14 iulie abroga pct-ul 4
ziceti si voi nu-i ... am luat amenda pe 10 iulie 2009 nu pe 14 iulie 2009 (o lege ,hotarare etc intra in vigoare dupa ce a fost publicata in Monitorul Oficial-in cazul meu in august)cand a fost actualizate normele(din cate stiu nici o lege nu se aplica retroactiv)
motivarea judecatoarei se bazeaza pe cuvintele politistului:aduce un certificat metrologic pentru o masina cu alt numar iar alaturi scrie in pix numarul masinii din pv, iar judecatoarea imi zice in motivarea ca ala era numarul masinii la momentul verificarii,de unde stie asta daca politistul n-a depus actele necesare dovedirii acestui lucru?sau ca rubrica alte mentiuni e completata la cererea mea(pv-ul nu e semnat de mine si nici de martor-oare cum a dovedit politistul ca a completat la cererea mea respectiva rubrica daca nu e semnat de mine sau de un martor(legea spune in acest caz(refuza sa semneze-TREBUIE confirmate de cel putin un martor,subliniez trebuie)
din cate stiu dubiu favorizeaza petentul +altele

am primit motivarea si am ramas inlemnit.
Cum poate aia sa fie judecatoare:eu m-am axat pe dovedirea faptului ca procesul verbal n-a fost completat legal ,am cerut si ordin de servicu ca sa-mi demonstreze legalitatea procesului verbal si a muncii lor,am aratat ca nu s-au respectat toate articolele care reglementeaza completarea pv-ului,iar daca intr-un articol apare cuvantul trebuie ea zice ca nu mi se aduce nici un prejudiciu si e in regula iar apoi imi spune(scrie in motivare) ca n-am atacat legalitatea procesului verbal si ca normele metrologice actualizata de pe 14 iulie abroga pct-ul 4
ziceti si voi nu-i ... am luat amenda pe 10 iulie 2009 nu pe 14 iulie 2009 (o lege ,hotarare etc intra in vigoare dupa ce a fost publicata in Monitorul Oficial-in cazul meu in august)cand a fost actualizate normele(din cate stiu nici o lege nu se aplica retroactiv)
motivarea judecatoarei se bazeaza pe cuvintele politistului:aduce un certificat metrologic pentru o masina cu alt numar iar alaturi scrie in pix numarul masinii din pv, iar judecatoarea imi zice in motivarea ca ala era numarul masinii la momentul verificarii,de unde stie asta daca politistul n-a depus actele necesare dovedirii acestui lucru?sau ca rubrica alte mentiuni e completata la cererea mea(pv-ul nu e semnat de mine si nici de martor-oare cum a dovedit politistul ca a completat la cererea mea respectiva rubrica daca nu e semnat de mine sau de un martor(legea spune in acest caz(refuza sa semneze-TREBUIE confirmate de cel putin un martor,subliniez trebuie)
din cate stiu dubiu favorizeaza petentul +altele
Răspuns la discuția Politia romana!
ati omis ceva:in cazul plangerilor contraventionale(ataca procesului verbal de contraventie)acestea se depun in 15 zile la judecatorie de la data comunicarii procesului verbal sau primirii prin posta in cazul refuzului de semnare a procesului verbal in 2 exemplare+copie buletin+copie proces verbal de contraventie
p.s ma refer la procedura civila
si inca ceva ca sa ai sanse de castig in procesul penal intai trebui sa dovedesti ca cele scrise in procesul verbal nu-s adevarate deoarece doar asap oti dovedi ca politistii au facut un abuz dovedind ca procesul verbal nu e temeinc sua legal
te sfatuiesc sa faci si o plangere contraventionala(codul de procedura civila) si una penala daca esti sigur ca poti aduce dovezi care sa-ti sustina argumentarea(cred ca intai se va judeca plangerea contraventionala si dupa aia cee penala,deocandata tu vrei sa scapi de amenda si daca poti sa-i bagi si pe politisti la abuz dupa aia
slab domnule avocat veniti doar cu articole de lege dar nu explicati cum poate folosi articolul in favoare lui,fiecare interpreteza legea cum vrea el si avocatii si judecatorii
Răspuns la discuția Politia romana!
nu e de ajuns sa ai dreptate,trebuie sa dovedesti iar in instanta daca e cuvantul tau contra politistului pierzi
chiar daca ai martori poti pierde deoarece nu stii cum le intoarce judecatoare declaratia impotriva ta plus ca nu stii cum va interpreta aceste "declaratii"
am vazut ca un avocat a scris ca daca n-a semnat procesul verbal a facut o prostie si a fost justificata ducerea la sediu.nicaeri in lege nu scrie ca esti obligat sa semnezi un proces verbal daca nu esti de acord cu cele scrise in el.
legea zice ca trb sa prezinti actele solicitate de politist nicidecum ca esti obligat sa semnezi procesul verbal
sunt convins ca politistii au facut un abuz acuma trebuie tu s-o dovedesti sau sa ceri politistilor dovezi(daca faci plangere contraventionala sa ceri dovezi din partea politistilor ca ai tulburat linistea publica-inregistrari audio video,martori etc)
p.s poti face o sesizare la sediul politie din arad in care sa ceri investigarea faptelor petrecute in noaptea respectiva
nimeni nu pune urmatoarea problema: ce dovezi au politistii,noi luam de bun tot ce scriu in procesele verbale iar cand solicitam dovezi ne rad in fata si zic ca ni le prezinta in instanta(deoarece stiu ca in unele cazuri le pot fabrica dupa,sau ca-s mana in mana cu judecatorii din oras si le dau castig de cauza)
sunt satul de conceptia asta ca tot ce zic politistii e adevarat iar cel sanctionat minte
Răspuns la discuția Politia romana!
domnu avocat degeaba face plangere penala impotriva politistilor .
zic asta deoarece intai trebuie sa dovedeasca ca nu a tulburat linistea publica si abia atunci poate dovedi ca a fost dus abuziv la sectie.
daca demonstreaza ca a fost dus la sectie fara a arata ca nu a facut scandal nu-i foloseste la nimic
p.s daca face plangere penala impotriva politistilor intai se va jdueca plangerea contraventionala impotriva procesului verbal zic asta deoarece cele 2 obiecte ale procesului is dependente una de alta in solutionare
Răspuns la discuția Politia romana!
chiar crezi ca vor lua amprentele?stii ce va zice judecatoarea (judecatoarea trb sa dispuna luarea amprentelor)ca nu-s concludente in dovedirea faptului ca n-ai facut scandal,doar atat iti zice
dar poti incerca,eu chiar te sfatuiesc,chiar daca nu castigi macar ii plimbi pe politisti(sa ceri audierea lor in fata instantei)
p.s daca nu te temi de ei poti sa le faci o plangere la seful politiei din arad,te sfatuiesc sa o faci luni la prima ora daca faci plangere te va ajuta intr- o masura
p.s intereseazate daca discoteca nu avea camere de filmat inauntru si afara
Răspuns la discuția Politia romana!
daca nu ai martori(in afara de prietenul tau) si dovezi concrete(inregistrari audio,poze )nu faci nimic,poti sa-ti iei gandu de la sansa de a castiga deoarece cuvantul politistului inseamna mai mult decat al tau cu toate ca nu-si poate dovedi afrimatiile(propria experienta in tribunal) dar poti incerca sa-l "freci",ii faci plangere contraventionala ,ceri audierea lui si a colegului in fata instantei(repet doar sa-l enervezi)
Nu ai sanse fara dovezi concrete(marturia prietenului tau nu va conta deoarece e parte implicata plus ca e prieten cu tine) chiar si cu dovezi slabe sanse ca judecatorii iau de bun ce zic politistii si interpreteaza legea cum vor ei
p.s poti face o plangere pe numele lui la seful politiei (seful lui)da risti sa-l enervezi si sa te urmareasca si sa-ti faca altele mai grave
Răspuns la discuția Recurs
sal am o intrebare la care as dori sa primesc un raspuns cat mai repede cu putinta:daca fac recurs impotriva unei sentinte civile(obiectul cauzei plangere contraventionala-amenda radar) pot sa ma trezesc ca la primu termen mi se cere cheltuieli de judecata?mentionez ca intimatu e ipj iasi,fapta a fost judecata la judecatoria pascani iar daca fac recursc cer stramutarea la iasi si daca mi se accepta audierea agentului care a semnat procesul verbal.
Daca cer audierea ag el sau ipj iasi poate cere cheltuieli de judecata?
judecatorii nu dau nici un ban pe acest articol cu martor,eu am contestat un pv si printre altele am mentionat ca cele scrise la rubrica alte mentiuni nu-s vorbele mele(deoarece nici nu mi s-a adus la cunostinta ca am dreptu de a face obiectiuni) iar cu toate ca pv-ul nu era semnat de mine sau de vreun martor(mentionez ca politistul putea pune cel putin 4 martori fara sa exagerez) judecatoare a dat dreptate domnului politist cu toate ca nu putea dovedi ca cele scrise la rubrica mentiuni au fost obiectiunile mele,e corect?
si inca ceva daca cer in instanta ca agentul ... sa dpeuna ordinu de serviciu la dosar judecatoarea poate sa-mi refuze cererea?
Răspuns la discuția Recurs
sigur?a fost cineva intr-o situatie asemanatoare?
am ajuns la concluzia ca in fata judecatorilor cuvantul politistului e mai presus decat al meu cu toate ca nu-si poate sustine afirmatiile cu dovezi de aceea am hotarat sa merg pana in panzele albe (ma voi folosi de toate mijloacele permise de lege)
p.s daca ai luat amenda intr-un oras mic n-ai nici o sansa sa castigi procesul deoarece politistii is mana in mana cu judecatorii