avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate lati

Activitate lati

as dorii sa stiu daca o primarie sau o hotarire a consiuliului local poate sa treaca o proprietate privata (un teren ), in proprietate publica (sau in proprietatea consiliului local ) pentru constructia unui drum local (a unui drum satesc).
buna,
am nevoie de un ajutor.am avut un proces cu ministerul transporturilor, pe care l-am pierdut.hotararea sentintei nu mi-sa trimis la domiciliul meu ce a fost afisata la poarta tribunalului, din dispozitia judecatorului.de la data sentintei pana azi au trecut 1,5 ani.am aflat de acest lucru de lao cunosatiinta.sentinta nu a fost trimisa nici avocatului care m-a reprezentat, fiind platit de mine.vreau sa atac sentinta la curtea de apel, ce pot sa fac sau ce ar trebui sa fac.
pentru cei care ma pot ajuta cu un sfat multumiri.
tuturor de pe forum un PASTE FERICIT !
ramona.bosinceanu a scris:

Buna seara,
daca nu le-a facut nimeni sesizare la ITM, de ce nu le faceti d.voastra?
Din ceea ce spuneti, cred ca si inspectorilor le va veni sa planga:((

aveti dreptate, dar probabil dupa ce isi vor vedea salariile diminuate cu zilele de concediu fara plata fortat, nu dupa ce-ea ce nu verifica.La cate sesizari au fost si ce masuri au luat.Daca doriti va dau exemple de ITM care au personal de forma, doar sa intocmeasca niste hartii si atat ( nu de costatare a neregulilor in codul munci).Sa fim seriosi, sunt pusi acolo pe baza de incompetenta, fiind usor de condusi, pe baza de PCR si nu pe baza de profesionalism.Daca am fost putin nepoliticos imi cer scuze, adevarul este mult mai dur si nu pot sa-l scriu.