Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atac sentinta la curtea de apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atac sentinta la curtea de apel

buna,
am nevoie de un ajutor.am avut un proces cu ministerul transporturilor, pe care l-am pierdut.hotararea sentintei nu mi-sa trimis la domiciliul meu ce a fost afisata la poarta tribunalului, din dispozitia judecatorului.de la data sentintei pana azi au trecut 1,5 ani.am aflat de acest lucru de lao cunosatiinta.sentinta nu a fost trimisa nici avocatului care m-a reprezentat, fiind platit de mine.vreau sa atac sentinta la curtea de apel, ce pot sa fac sau ce ar trebui sa fac.
pentru cei care ma pot ajuta cu un sfat multumiri.
tuturor de pe forum un PASTE FERICIT !
Mergeti la arhiva tribunalului si consultati dosarul. Acolo veti vedea daca s-a comunicat sentinta, cui s-a comunicat, ma rog, toate amanuntele.

In functie de ceea ce veti dasi la dosar, reveniti cu precizarile de rigoare.
in principiu, in cazul in care sunt intrunite anumite conditii,exista in drept posibilitatea repunerii in termen.din cele expuse de dvs, sunt sanse reale,daca lucrurile se prezinta in modul cum lea-ti creionat. Sugestia colegului meu este binevenita.mergeti,studiati dosarul si vedeti "in concreto"modalitatea prin care vi s-a remis sentinta.reveniti pe urma cu precizari.
Daca sentinta nu a fost comunicata legal al domiciliul indicat de dvs in dosar, sunteti in termen de a formula apel sau recurs, dupa caz.
Daca citarea nu a fost facuta legal puteti formula eventual
contestatie in anulare.