avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate privata

as dorii sa stiu daca o primarie sau o hotarire a consiuliului local poate sa treaca o proprietate privata (un teren ), in proprietate publica (sau in proprietatea consiliului local ) pentru constructia unui drum local (a unui drum satesc).
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 21:34, 18 Noiembrie 2011
Da, se numeste expropriere. Este obligatorie despagubirea proprietarului la justa valoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond funciar remus1970. remus1970. un teren din domeniul public(Drum secundar) a intrat in circuitul civil în urmă cu mai multi ani(Titlu proprietate, act schimb şi vinzare cumpărare) Doresc ... (vezi toată discuția)
Expropriere .....fara despagubire criscris19 criscris19 Sunt proprietara unui teren intravilan de 700 mp. De la primarie mi/au spus ca am nevoie de intocmirea unui PUZ pentru a primi autorizatie de constructie. Pana ... (vezi toată discuția)
Cum pot proceda? Mikaleta Mikaleta Parintii mei au o gradina cu pomi fructiferi, iar in aceasta gradina bunicul meu a facut un drum ptr a facilita accesul in gradina, ptr a nu distruge pomii ... (vezi toată discuția)