Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate privata

as dorii sa stiu daca o primarie sau o hotarire a consiuliului local poate sa treaca o proprietate privata (un teren ), in proprietate publica (sau in proprietatea consiliului local ) pentru constructia unui drum local (a unui drum satesc).
Da, se numeste expropriere. Este obligatorie despagubirea proprietarului la justa valoare.