avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

fond funciar

un teren din domeniul public(Drum secundar) a intrat in circuitul civil în urmă cu mai multi ani(Titlu proprietate, act schimb şi vinzare cumpărare) Doresc să ştiu dacă mai poate intra inapoi in domeniul public. Acest teren nu este de utilitate publică adică nu îngrădeşte accesul la vreo proprietate sau alte unităţi de interes public tinînd cont că terenul este lat de 4 metri şi lung de 300 metri. La nord este o râpă, la sud drum sătesc iar la est proprietate şi vest proprietatea mea.
Mentionez ca terenul a fost revendicat de persoanele care au intrat in CAP cu acest teren fiind trecut in registrul agricol iar în 1991 a fost pus în posesie iar în anul 1993 i s-a eliberat titlu de proprietate.Este posibil ca acest teren să-l pierdut în instantă avănd in vedere că pe acest teren a fost construit gard cît si alte constructii de utilitati(fose),
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 17:40, 9 Octombrie 2010
Inca n-am auzit de punerea in posesie a drumurilor...Daca este doar drum de exploatare, apartine ANIF si nu poate fi proprietate privata. Daca este drum satesc (prescurtat DS), el face parte din domeniul public al UAT si nu poate fi retrocedat...Chiar nu inteleg cum s-a facut punerea in posesie pe un drum...
Ca sa reintre in domeniul public, actualul proprietar trebuie sa-l doneze/vanda consiliului local, care sa-l includa apoi in domeniul public al localitatii....de asemenea, ar mai exista varianta exproprierii pentru cauza de utilitate publica, cu dreapta si prealabila despagubire...
ca sa apartina din nou domeniului public ar trebui sa fie demarata procedura exproprierii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire expropriere. Imparatul Imparatul Socrul meu, are o bucata de teren intravilan intr-un sat. Intr-o latura a terenului, dobandit prin T.P. se afla un drum satesc. Langa drumul respectiv este, o ... (vezi toată discuția)
Cadastru mitzanu mitzanu Buna ziua! Posed un teren extravilan si vreau sa fac cadastru acestui teren si sa-i fac dezmembrarile. Am fost la Primarie si Oficiul de Cadastru, cei de ... (vezi toată discuția)
Probleme fond funciar remus1970. remus1970. În anul 2002 am cumpărat prin act de vînzare cumpărare de la părinţii mei o suprafaţă de 1890 m pătraţi teren intravilan pentru care am făcut şi ... (vezi toată discuția)