avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Marius Bote

Activitate Marius Bote

Bună ziua. Pe un post corespunzător.. Conform Codului Administrativ..Multumesc.
Bună seara. Dacă sunt functionar Vamal sunt jurist si am absolvit Master în Științe Penale, specializare Investigarea Coruptiei, Anticoruptie, am sanse sa ma mut prin transfer la Combaterea Fraudelor sau la Antifrauda Fiscala? Sau chiar la DNA? Am șanse sau prioritate? CE TREBUIE sa fac? Mulțumesc frumos. Cu stima, Marius Bote.
Am.gasit. Legea nr.167./2020. Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Conducătorii entităților publice au obigatia de a menține în permanență un exemplu pozitiv, prin comportament adecvat, dar și prin instituirea unor reguli minime de conduită la locul de muncă, menite să reducă stresul ocupațional, pentru a crea un climat de muncă ce minimizează riscul comportamentelor abuzive la locul de muncă.

Un comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnității, integrității fizice ori mentale
a unui angajat sau grup de angajați, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru, intră sub incidența hârțuirii morale la locul de muncă.


Bună dimineața. Multumesc pentru răspuns. Și Legea hartutii la locul de munca ce număr are? Competent cred ca este Tribunalul.
Cornel Vasile a scris:

Conducătorii entităților publice au obigatia de a menține în permanență un exemplu pozitiv, prin comportament adecvat, dar și prin instituirea unor reguli minime de conduită la locul de muncă, menite să reducă stresul ocupațional, pentru a crea un climat de muncă ce minimizează riscul comportamentelor abuzive la locul de muncă.

Un comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnității, integrității fizice ori mentale
a unui angajat sau grup de angajați, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru, intră sub incidența hârțuirii morale la locul de muncă.

Despre funcționari publici. Nerespectarea climat normal de munca..
Bună seara . Referitor la președintele unri asociații de proprietari..
Un presedinte de asociație de proprietari , face spărturi în peretele de pe hol al apartamentului unui proprietar, chipurile pentru o avarie, dar fara sa anunțe proprietarul. Este rugat sa repare la loc peretele, dar refuza de 2 luni. Refuza sa răspundă la mesaje. Ce legi încalcă, , și cum îl pot forta sa se conformeze. Legal.. Este vorba de nesimture. Crasa. Proces? Este practic vorba cred și de o distrugere. Si abuz intrucat refuza sa repună peretele la starea lui inițială.. Mulțumesc frumos.. Seara frumoasa.
Bună seara. Va rog frumos răspuns. Ce sanse sunt ca să se aprobe cuiva o Cerere de transfer la cerere , conform Codului Adminstrativ, de la Vama AVR , la Direcția de Combatere a Fraudelor Fiscale, ANAF ? Care activează prin detașare la Parchete, tot pe post de inspector . Tot in cadrul MF. Persoana este functionar public. Mulțumesc frumos de răspuns.. Seara frumoasa. Sănătate.
Buna seara. Spuneti mi și mie va rog frumos, ce pot sa fac daca urmare apelarii la un service auto, mi s a factura un preț exagerat de mare. Pentru piese schimbate de 400 de lei mi s a perceput manopera de 600 de lei. Exista un plafon legal la tarife pentru service auto? Mulțumesc frumos..
Bună dimineața. O întrebare la colegi despre pensii. O femeie de 64 de ani fără activitate acum, dar cu 13 ani de vechime , poate ieși la pensie acum ? Si dacă da, articolul de Lege va rog frumos. Sănătate. Zi frumoasa!
Acțiune pe civil sau pe dreptul muncii? Sunt funcționar. Sunt și dizabil neurologic. Cu drepturi de catre ANPD. . Mersul la acest serviviu a devenit ceva trist. Am mai patit o tot in acelasi sistem in anii 2007, dsr nu am reactiionat cu nimic. Din pacate. Si am fost nevoit sa plec. Ca un fraier. Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Constituie hărţuire morală la locul de muncă şi se sancţionează disciplinar, contravenţional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern şi/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condiţiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnităţii angajatului, prin afectarea sănătăţii sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acţiuni sau gesturi.

Constituie hărţuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnităţii, integrităţii fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajaţi, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înţelesul OG 137/2000, stresul şi epuizarea fizică intră sub incidenţa hărţuirii morale la locul de muncă.
www.avocatnet.ro/articol_648...