avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate danut.a

Activitate danut.a

Răspuns la discuția Furt bunuri intre soti
Buna ziua,am revenit din nou la dvs..Lucrurile stau cam asa:Bine inteles ca nu ne-am impacat,primul pas am divortat,dupa care am depus plangere la politie,politia a facut dosarul binenteles cu martori cu tot...a trimis dosarul la procuror,procurorul din nou la politie s-au audiat din nou martori la politie,politia a trimis din nou dosarul la procuror si de atunci numai stie nimeni nimic a trecut un an,am fost cu avocatu de doua ori la procuror sa vedem ce se intampla cu dosarul,a spus ca este la el dar de doua luni tot nu i-a dat drumul,spuneti-mi va rog ce se intampla?Va multumesc.
Răspuns la discuția mostenire
casa a fost cumparata de bunici in timpul casatoriei.
Discuție mostenire
buna ziua.bunica mea a decedat acum 4 ani,tatal meu unicul ei fiu a decedat acum 3 ani,bunicul meu vitreg in traieste,spuneti-mi va rog eu fiind singurul mostenitor al bunici la cat am dreptul din aceea casa,si daca are drept si mama de acolo,si ce ar trebui sa fac deoarece bunicul vitreg vrea sa se dea in intretinere,cum sa-mi iau partea bunici?va multumesc
Răspuns la discuția mostenire
danut.a a scris:

Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc

in donatie scrie asa:subsemnata....vaduva,domiciliata.....in baza actelor anexate,donez liber de sarcini anterioare fiului meu....cu cota de 1/2 din imobilul inscris....dobandit prin cumparare si sistarea comunitati de bunuri compus din casa de locuit cu constructiile anexe si teren aferent cotei in suprafata de ....asupra caruia imi rezerv dreptul de uzufruct viager si consimt la intabularea dreptului de nuda proprietate asupra cotei de 1/2 din imobil in cartea funciara pe numele donatarului si a dreptului de uzufruct viager asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,solicitand totodata notarea interdictiei de instrainare si grevare asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,subsemnata....declar ca numai am alti succesibili rezervatari.mentionez ca fac prezenta donatie cu sarcina din partea donatarului de a ma ingriji cu cele necesare traiului pina la incetarea mea din viata iar la deces sa ma inmormanteze potrivit oboceiul locului,donatarul intra de drept in stapanirea cotei de 1/2 din imobilul descris mai sus de azi ......data autentificarii contractului,data de la care va suporta toate sarcinile publice, ci privire la cota de 1/2 din acest imobil precum si onorariul notarial.
Discuție mostenire
Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc
buna ziua va rog sa ma ajutati sint disperat,am fost plecat din tara la munca,si cand am venit acasa,am gasit toata casa goala,am intrebat vecini ce s-a intamplat si mi-au spus ca sotia mea a facut treaba asta.,din cercetarile mele am aflat ca ea s-a mutat cu un alt barbat,,,mentionez caci noi nu sintem divortati,nu avem copii,adevarul este ca relatia noastra nu era cam roz,dar exista lege care face partajul,casa este donatie de la mama mea,ea nu are drept la casa,am chemat pro tv,am facut plangere la politie,si va rog mai da-ti sfaturi ce sa fac sint disperat,a luat tot numai peretii mai sint,si chiuveta,aragaz,tot tot tot.....va multumesc.