Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc
Mergeti la un avocat sa analizeze actele.
Trebuie vazut exact contractul incheiat.
Nu merge sa ghicim.

avocat Claudiu Lascoschi
danut.a a scris:

Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc

in donatie scrie asa:subsemnata....vaduva,domiciliata.....in baza actelor anexate,donez liber de sarcini anterioare fiului meu....cu cota de 1/2 din imobilul inscris....dobandit prin cumparare si sistarea comunitati de bunuri compus din casa de locuit cu constructiile anexe si teren aferent cotei in suprafata de ....asupra caruia imi rezerv dreptul de uzufruct viager si consimt la intabularea dreptului de nuda proprietate asupra cotei de 1/2 din imobil in cartea funciara pe numele donatarului si a dreptului de uzufruct viager asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,solicitand totodata notarea interdictiei de instrainare si grevare asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,subsemnata....declar ca numai am alti succesibili rezervatari.mentionez ca fac prezenta donatie cu sarcina din partea donatarului de a ma ingriji cu cele necesare traiului pina la incetarea mea din viata iar la deces sa ma inmormanteze potrivit oboceiul locului,donatarul intra de drept in stapanirea cotei de 1/2 din imobilul descris mai sus de azi ......data autentificarii contractului,data de la care va suporta toate sarcinile publice, ci privire la cota de 1/2 din acest imobil precum si onorariul notarial.
la momentul respectiv nu avea alti mostenitori rezervatari, dar acum, intrand intr-o noua casatorie, apare un alt mostenitor rezervatar-sotul...
Donatia e greu de retractat, exista doar cateva motive legale, care nu se aplica in speta.
Doar dupa decesul mamei, actualul sot o poate ataca, daca ii incalca rezerva succesorala.