avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 01:30, 1 Martie 2010
Mergeti la un avocat sa analizeze actele.
Trebuie vazut exact contractul incheiat.
Nu merge sa ghicim.

avocat Claudiu Lascoschi
danut.a a scris:

Buna ziua,am si eu o nelamurire,tatal meu a decedat de 3 ani,fiind singurul copil am mostenit partea lui.mama pe partea ei mi-a facut donatie cu uzufruct,adica sa-i ofer tot pina la decesul ei,dar ea dupa 3 luni de la decesul tatei s-a recasatorit, si s-a mutat,deci eu numai am pe cine sa intretin,in schimb acum are pretentii sa-i dau parte din casa,ea poate sa ma dea in judecata?Eu i-am spus ei ca poate veni oricand acasa ,dar cu el nu are ce cauta aici.va rog spuneti-mi poate sa faca ceva cu actele,sa-si retraga donatia?multumesc

in donatie scrie asa:subsemnata....vaduva,domiciliata.....in baza actelor anexate,donez liber de sarcini anterioare fiului meu....cu cota de 1/2 din imobilul inscris....dobandit prin cumparare si sistarea comunitati de bunuri compus din casa de locuit cu constructiile anexe si teren aferent cotei in suprafata de ....asupra caruia imi rezerv dreptul de uzufruct viager si consimt la intabularea dreptului de nuda proprietate asupra cotei de 1/2 din imobil in cartea funciara pe numele donatarului si a dreptului de uzufruct viager asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,solicitand totodata notarea interdictiei de instrainare si grevare asupra cotei de 1/2 din imobil pe numele meu,subsemnata....declar ca numai am alti succesibili rezervatari.mentionez ca fac prezenta donatie cu sarcina din partea donatarului de a ma ingriji cu cele necesare traiului pina la incetarea mea din viata iar la deces sa ma inmormanteze potrivit oboceiul locului,donatarul intra de drept in stapanirea cotei de 1/2 din imobilul descris mai sus de azi ......data autentificarii contractului,data de la care va suporta toate sarcinile publice, ci privire la cota de 1/2 din acest imobil precum si onorariul notarial.
la momentul respectiv nu avea alti mostenitori rezervatari, dar acum, intrand intr-o noua casatorie, apare un alt mostenitor rezervatar-sotul...
Donatia e greu de retractat, exista doar cateva motive legale, care nu se aplica in speta.
Doar dupa decesul mamei, actualul sot o poate ataca, daca ii incalca rezerva succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce înseamnă act de donație dupa moartea parintilor? ndrrl ndrrl Buna ziua. Sotul meu a facut un act de donatie cu soacră-mea ca dupa moarte sa ii ramana casa. Actele pe cine trebuie sa iasa: pe el sau pe ea? (vezi toată discuția)
Care sunt avantajele și dezavantajele donației cu întreținere și uzufruct? se poate face și intre persoane din afara familiei? neranegrescu neranegrescu Care sunt avantajele si dezavantajele donatiei cu intretinere si uzufruct? Se poate face si intre persoane din afara familiei? O persoana straina de familie ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie ana76 ana76 Buna seara, In 2005 tatal meu mi-a donat un imobil drept ptr. care am incheiat un contract de donatie cu clauza de pastrare a dreptului de uzufruct viager ... (vezi toată discuția)