Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt avantajele și dezavantajele donației cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt avantajele și dezavantajele donației cu întreținere și uzufruct? Se poate face și intre persoane din afara familiei?

Care sunt avantajele si dezavantajele donatiei cu intretinere si uzufruct? Se poate face si intre persoane din afara familiei? O persoana straina de familie trebuie sa dovedeasaca un anumit nivel financiar?
Manuela Rășină, administrator
1.
Avantaje pentru cine?
Întrebarea dvs. este prea generală.
Dacă doriți să vă delectați cu ...sutele de pagini ale vreunui tratat de drept, v-am putea recomanda.
Sau, mai bine, încercați dvs. să ne descrieți situația care v-a determinat să adresați întrebarea.

2. Da
3. Nu
Persoana in varsta face donatie apartamentul in care domiciliaza unei persoane straine de familie sa, contra intretinere si drept viager de locuire. Avantajele si dezavantajele pentru persoana in varsta donatoare ( cam cat costa actele la notar comparativ cu un contract de vanzare cumparare? poate fi atacat de mostenitorii rezervatari? poate mai sunt si alte aspecte pe care nu le cunosc ).
Dumneavoastra doriti perfectarea unui contract de intretinere cu drept de uzufruct viager.

Contractul de intretinere reprezinta contractul prin care o parte , numita intretinator, se obliga sa presteze intretinere catre intretinut, pe perioada vietii sale.

In cazul in care nu este indeplinita obligatia contractuala de intretinere, intervine sanctiunea rezolutiunii, sanctiune pe care o constata si o pronunta instanta de judecata.

Contractul este prezumat a fi o donatie deghizata, daca este perfectat in consideratie mostenitorilor rezervatari ( parinti, sot supravietuitor, descendenti ),si nu este indeplinita obligatia de intretinere.

Cata vreme actul este valabil incheiat si este respectata obligatia de intretinere , acesta produce efecte juridice.

Dreptul de uzufruct viager reprezinta un drept real principal, esentialmente derivat, prin care atributele posesiei si folosintei sunt desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Uzufructuarul exercita aceste drepturi.

Proprietatea redevine deplina la momentul in care se stinge dreptul de uzufruct viager, ce poate fi constituit pana la data decesului uzufructurarului.

Din exprimarea dvs inteleg ca doriti sa incheiati un contract de donatie cu sarcina intretinerii si rezerva uzufructului viager. Ca si costuri nu sunt diferente mari fata de un contract de vanzare, sau fata de un contract de intretinere. Fiind, in principiu, o liberalitate (donatie cu sarcina intretinerii) si nu un act cu titlu oneros (contract de intretinere propriu-zis), contractul de donatie ar putea fi atacat de mostenitorii rezervatari, daca le incalca rezerva succesorala. Totusi, la calculul rezervei succesorale si a cotitatii disponibile, se va lua in calcul si sarcina - astfel, transmiterea dreptului va fi considerata a fi facuta cu titlu gratuit numai in parte. In concluzie, mostenitorii rezervatari isi vor putea cere "partea" din valoarea imobilului din care s-a scazut valoarea sarcinii efectiv prestate. Cu alte cuvinte, depinde si de cat timp prestati sarcina.