avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaiuliana

Activitate ioanaiuliana

Buna seara , as vrea daca este posibil sa ma sfatuiti in legatura cu subiectul meu - victima accident .Am reusit sa ajung in audienta la seful politiei din orasul unde locuiesc. Accidentul a avut loc in 16 oct.2009 . Nu am reusit sa depun plangerea decat in urma audientei , pe 3 oct 2012 . Am cerut inregistrarea accident , etc .. am aflat in timp de 30 zile ca nu era inregistrat accidentul . Conducatorul auto si politistii ce nu au inregistrat accidentul au dosare penale , deci solutionarea accidentului este in dezbatere .Paralel am actionat in judecata pe cel care m a accidentat pentru ca am fost informata in iulie 2012 ca nu ma voi mai putea recupera mai mult .Actual merg schiopatat in baston , ajutata la cumparaturi si curatenie , starea sanatatii s a complicat facand tromboflebita profunda , deplasarea mea este greoaie timp de 3 -4 ore distanta parcursa de mine care in mod normal se poate face in maxim o ora. Am primit nr, dosar si termen , nu am inca avocat [ nu mi permit financiar actual ] , nu am calculat suma totala a cheltuielilor facute de mine de cand am fost abandonata , spun de la data cand a refuzat sa ma ajute sa ma recuperez , nu ma mai pot deplasa decat rar , iarna deloc , cu taxi , o fac numai cind am nevoie urgenta medic , etc. Ce ma sfatuiti , nu pot sa angajez un avocat [ cu un an inaintea accidentului am fost diagnosticata cu o boala LNH = cancer limfatic si puterea noastra financiara a scazut deoarece in paralel am avut copilul student , cancerul si accidentul ... viata bate filmul ] .
Deci , pe civil m am incadrat in perioada de 3 ani .
Buna seara ! Nu am avut puterea sa va mai scriu . Nu am intrat sa va citesc postarea decit dupa ce am fost la judecatorie , la o discutie cu avocati , apoi la primarie . Asa stau lucrurile ; eu am titlu de proprietate , la primarie se cunoaste situatia clar .Primaria nu detine nici un cmp de teren ,asa ca nu are ce sa mi ofere sau de ce sa mi ofere. Terenul nu este vandut dar ceva nu i in regula. Nu au cadastru si nici intabulare cei ce au alt titlu de proprietate pe acelasi teren .[ titlul lor este dat de primarie dupa 2 sau 3 ani , de la emiterea titlului meu] Persoana ce vrea acest teren are legatura cu cel ce pretinde dupa 18 ani ca i terenul lui. Au in titlu si terenul meu dat la schimb [ repet primaria stie si vrea sa faca presiuni asupra mea ] stiu de toata poveste , stiu de declaratii ,etc. Surpriza .. cel ce vrea sa mi ia terenul practica aceasta metoda , este ajutat de persoane cu influente . Rudele lui i au explicat , le este teama de el .Concluzie , desi am fost presata si iar amenintata functionara primariei mi a ras in nas ca imi arata ea care i legea . Astept raspunsul lor sau actionarea in judecata a primariei .Sincer nu mi face placere dar acestia vor teren teren iar teren . Sper sa am puterea de a lupta cu primaria , cu el , cu nedreptatea aceasta . Am vazut ca ii posibil orice , unii traind sa plimbe pe calea justitiei oameni nevinovati !
Dar , va intreb ...cum va putea calatori un minor din Romania in alta tara fara ca mama sa declare ca doreste sa o ia in vacanta perioada x ? Cum pot eu sa i pregatesc plecarea fara o cerere de la mama sa ? Daca minorului i se intimpla ceva este vinovat cel ce are copilul in grija , nu i asa ? Orice mama isi ia copilul sa il creasca , acest copil a fost mai mult lasat .... in grija noastra , a tatalui . [mama contribuie cu 40 eur lunar , la cresterea copilului si cu multe sfaturi negative ]
Sunt bunica unui minor [ bunica din partea tatalui ].Minorul este in ingrijirea noastra inca de la varsta de 5 sau 6 ani . Actual , are 14 ani . Parintii sunt despartiti , fiecare in alta tara Noi locuim in Romania si o reprezint aici cu procura speciala , fiind responsabila de copil. Acum , mama care o lua in fiecare vara 2 saptamini in vacanta in tara , doreste sa o trimita mi la ea dar nu vrea sa faca un act [ o declaratei notariala unde sa se oblige ca are grija de ea , etc.] .Minorul fiind in grija tatalui pina la 18 ani , ea cere procura de la tata sa i dea voie minorului in vacanta [ ea nu o cere , nu precizeaza ceea ce doreste , decit cere sa o trimitem noi ca bunici.] Nu pot da copilul acolo pentru ca daca i se intimpla ceva responsabil este fiul meu si noi. Noi am crescut o in conditii deosebite dandu i atentie deosebita . Problema este ca parintii nu se inteleg [ fosta nora servindu se de faptul ca este menajera in casa unei persoane ce o invata sa i strice linistea fiului meu ,ce actual are o noua familie].Eu ca bunica comunic cu amandoi pentru linistea si educarea minorului . Va rog sa ma sfatuiti pe mine si sotul meu ceea ce trebuie sa facem ca cele 3 parti fiul , fosta nora si minorul sa fie protejati si sa actionam conform legii. [ limba nepunandu se la dosar ]. Mii de multumiri , anticipat!
Buna ziua ! Mii de scuze pentru poveste , am inceput povestea ca nu aveam datele necesare si nici eu nu stiam ce au facut. Va raspund ;1. este terenul meu trecut de 18 ani in titlu de proprietate [ atentie acest teren este trecut la scimb cu mostenitorii de drept , ei au terenul meu , eu pe al lor. Fiecare detinem percele in titlurile noastre corect .] 2. Acest schimb este prezentat si mai sus , este realizat pe baza declaratiilor parintilor nostri in fata functionarilor primariei. Nu proprietarul fostului meu teren face vinzarea ci un var de al dumnealui care a facut succesiune in fata notarului fara sa il declare si pe el mostenitor si pe un alt unchi. Deci , a facut succesiune fara sa anunte toti mostenitori . Apoi a luat preavans pe terenul meu .PASUL 2. M a amenintat pe mine el nestiind ca am titlu de proprietate . PASUL 3 Prin cerere a lui la primarie si succesiune falsa facuta fara mostenitorii toti , cu ajutorul primariei ce considera eroare , vrea sa mi anuleze titlu de proprietate ,PRIMARIA MI A TRIMIS ADRESA SA MA PREZINT SA MI RECTIFICE TITLU CA ALTFEL MA ACTIONEAZA IN JUDECATA , IMI IA TERENUL SI IMI DA ALT TEREN. CONCLUZIA ESTE ; Nu au facut o succesiune corecta = legala , ca atunci stiau cum era situatia [nu ma trageau pe mine in mizeriile lor ]. Eu pot sa mi cer terenul meu inapoi , el cu varul lui sa se judece pentru succesiune . Noi nu vrem vanzarea terenului . Multumesc dv. moderatorului ! [ Daca aveam o situatie clara o prezentam altfel , scuze ca v am deranjat , ca am postat . Find o persoana cu probleme de sanatate am apelat la dv , si fiti convinsi ca redam ffff clar povestea .Ceea ce v am povestit .... este in urma convorbirilor telefonice si a drumurilor realizate vineri . Nu vreau sa va supar pe nici unul dintre dv. stiu ca nu i placut sa spun ca se serveste de niste persoane ca sa faca aceste demersuri numai pentru foamea de bani .]
Continuarea . Persoana X ce doreste schimbarea titlului meu de proprietate va fi actionata in judecata , rasturnandu i procesul de succesiune , proces ce s a dezbatul fara inca 2 mostenitori , din care unul este cel ce detine terenul nostru . Aceasta persoana X a incasat contravaloarea acestui teren si este disperat ca nu poate prefecta actele iar cei ce au dat banii nu pot sa isi faca lucrarile , vor dubla deschidere si stiau ca noi nu vindem.
Buna seara ! Asa stau lucrurile ; Terenul A [ al meu ] .Terenul B [ al celor cu care am facut schimb]Terenuri situate in localitate la o distanta de max.5 case. Pina aici ok. Pe baza declaratiilor proprietarilor , in fata functionarilor de la primarie , s au facut toate demersurile si s au emis acum 18 ani titlurile , tot ce era legal. Dar , atentie, eu aflu vara trecuta ca imi este vandut terenul., noi proprietari fiind , niste vecini ce stiau ca noi suntem proprietarii. Nu stiu nici acum daca terenul e vandut desi si primaria si fiul celei cu care a facut mama mea schimbul de teren mi au confirmat ca nu i vandut. Totusi , la 3 luni de la data cand am auzit eu ,, barfa ,, si incerc sa iau legatura cu cei cu care s a realizat schimbul .Nu reusesc.In schimb cam dupa 5 luni sunt contactata de o pesoana ca sa parasesc terenul .Nu se recomanda , ma ameninta , discutie ce nu si are rostul prezentarii aici. Da. Cercetind , aflu ca acesta este nepotul , respectiv var primar cu proprietarul terenului meu , devenit terenul lor. Ce s a intimplat ... au dezbatut o succesiune ... unde cel ce a realizat schimbul cu noi nu a fost chemat ca nu era pe titlu persoana sau nu a declarat real care sunt mostenitorii.In loc sa si spele rufele in familiile lor , relatind ceea ce s a intimplat in urma cu 18 ani , si despagubindu se reciproc , imi vinde mie terenul ce nu mai era al lor sau vor sa il vanda sau au luat banii pe el in fata notarului ... ei stiu ca eu inca cercetez ... noi nu am vrut vanzarea terenului niciodata si nu dorim asta . Atunci doritorii terenului nostru au fost invatati , au scormonit ... ei avand rude in primarie iar cel de la cine vrea sa cumpere [ cel care s a trezit ca i al lor dupa 18 ani ] are rude in justitie , au inceput sa viseze la un teren ca la o felie de tort . Asa stau lucrurile .Acum , eu ar trebui sa cedez terenul acesta , sa merg sa imi iau terenul cedat la schimb unde este extindere si nu mai are cale de acces sau sa fiu despagubita ceea ce nu mi doresc , pentru ca cei doi nu s au inteles la succesiune [ unul din el nestiind de aceasta succesiune , proces dezbatut in minciunile declarate de visatorul meu proprietar ce vrea sa faca vanzare.] Astept opinia si sfatul dv.
Buna ziua ! Am aflat azi ca aceasta suprafata este trecuta in ambele titluri desi trebuie verificat. Eu cred ca legal este sa fie proprietar cel ce are titlu de proprietate cu data de eliberare .Interesant ca ei spun acum de aceasta problema si ca nu isi cauta in arhiva aceste declaratii eu neputind cauta in casa cuiva, logic.In plus trecind 17 sau18 ani de la folosinta
,conform legi este proprietate utilizata minimum15 ani ceea ce nu le da dreptul sa faca ilegalitati. Am discutat cu o functionara din primarie careia i am prezentat problema si aflind lucruri noi s a blocat ... scuze ..nestapinirea situatie de o parte si alta .Multumesc pentru sfaturi . Eu cred ca ei au emis un alt titlu de proprietate ulterior emiteri titlului ce il detin , poate au facut intabularea , etc [ Nu stiu cum sa va precizez eu sunt un om de calitate cu o familie minunata , sunt incercata de aceasta boala .. sunt vindecata cu ajutorul lui Dumnezeu prin mainile tuturor ce m au ajutat inclusiv functionarii sistemului sanitar .Nu vreau sa mor pentru un teren , nu vreau sa le para rau pentru ce au facut si fac , am invatat sa cedez mereu si de aceea am primit o familie minunata cu un copil bun ce a reprezentat Romania pe plan international si inca o reprezinta . ] Totusi , eu am incredere in sfaturile dv. si va respect ! Va voi solicita si in viitor ! Sa aveti o zi buna !
adrianmarin a scris:

Buna ziua !
Parerea mea este sa efectuati cadastrul asupra terenului detinut conform TP si sa intabulati dreptul de proprietate asupra acestuia ... este clar ca se fac presiuni pt a ceda de bunavoie acest teren ... ori , din ceea ce ati relatat , reprezentatii comisiei locale de fond funciar nu au motive sa ceara anularea TP emis legal si de aceea procedeaza in acest fel ....
Bineinteles ca va trebui sa faceti demersurile necesare pt dezbaterea succesiunii ... Bafta !
///////// Doresc indrumare , ajutor . ////// In titlu de proprietate , unde este mama mea mostenitoare [actual decedata ], este trecut din 1993 , terenul ce doreste sa il vanda o ruda a celor cu care s a realizat schimbul [ avea extinderi , a fost dorinta lor , au facut succesiune si nu s au inteles dar nu au pus la dispozitie titlu prin care se vede ca ei au terenul nostru , suprafetele fiind identice aproximativ , declaratiile de schimbare ale proprietatilor fiind la primarie .Interesant la cererea acestei persoane a carei sotie este judecator , primaria imi cere mie modificarea lundu mi terenu lui , oferindu mi alt teren . Dar dupa 15 ani , mai este valabila modificarea , este legala ? Va rog ajutati ma cu un raspuns , trimiteti ma spre o rezolvare .Mi ati spus sa fac cadastru si intabulare , aceasta operatiune trebuie facuta rapid si ei m au somat sa merg in 5 zile la primarie ca ma dau in judecata si imi schimba titlu.Eu fac actual investigatii sa vada daca am intrat in remisie , daca boala este partial si temporal invinsa. De cand am fost contactata telefonic am fost convinsa ca este alaturi de ceva cadru specializat dar de 2 zile am aflat ca are sotia judecator.Nu mi e teama dar stiti ca se pot folosi unii de functiile ce le detin sau ii determina pe altii sa le faca ,, servicii,, in favoarea lor. Primaria merge pe varianta eroare in titlu dar nu este eroare ei au fost acolo cind au facut inregistrarea proprietatilor de comun acord si au dispus intocmirea titlurilor .Daca as fi avut constructie pe loc respectiv, daca il vindeam , ce faceau ? Va rog dati mi un raspuns .Multumesc anticipat !
Multumesc ! Daca as vrea sa va ma abordez , as putea ? Imi sunteti de mare ajutor mai ales ca sunt si cu tijele in picior , deplasandu ma greu .