avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate cristinutza_alexa

Activitate cristinutza_alexa

datorita faptului ca societatea este in insolventa, exista o derogare, a nu stiu carei legi , si diin acest motiv preavizul este numai de 15 zile.
Luni o sa primesc decizia de desfiintare a postului, si o sa intru in preaviz de 15 zile, acest preaviz se va incheia in luna feb aprox in data de 15. Am dreptul sa cer plata concediului de odihna pt luna ianuarie 2010(1,75 zile) si partial pe februarie?
azi am primit un fel de decizie de desfiintare a postului de lucru cu 15 zile de preaviz(societatea este in insolventa).mentionez ca domeniul de activitate al firmei este cel de comert.
Cate salarii compensatorii am dreptul sa cer, unul sau doua, mentionez ca nu avem nici un CCM la nivel de unitate, deci ne supunem la cel la nivel national. In fine, cate salarii sunt prevazute in CCM pe 2010 unul sau doua?. Nu mai exista clauza cf careia in comert ai dreptul la 2 salarii compensatorii?
va rog sa imi mentionati art cf caruia suntem indreptatiti sa ne crerem aceste salarii, precum si elementele obligatorii care ar trebui sa le contina aceasta cerere. Si inca ceva.., e suficient sa trimitem prin serviciu de curierat rapid aceste cereri, fiecare angajat in parte, cu confirmare de primire?...,sau trebuie sa le trimitem cumva .."cu valoore declarata"?...acestea vor fi adrtesate in atentia Conducerii societatii sau catre departamentul de resurse umane?
astept raspuns urgent!
buna ziua, la magazinul la care lucrez, ne-au sunat si ne-au trimis acasa, motivand ca ne vor anunta sa venim la lucru in momentul in care primim colectie noua?
este legal sa se procedeze asa?
ne vor fi platite drepturile?
societatea este in insolventa.
pana cand ar trebui sa asteptam, mai ales ca noi am auzit deja zvonuri ca magazinele din tara, cu exceptia Bucurestiului vor fi inchise.
Noi toti avem dreptul la somaj, de-aia ne e frica sa nu ne treaca nemotivati la munca si sa nu putem beneficia de acest somaj.
Astept raspuns urgent.
buna seara,
firma la care lucrez a fost declarata insolventa, motiv pentru care, banuim ca va fi inchis punctul de lucru din orasul in care lucrez. As dori sa stiu daca in acest caz mai beneficiem de perioada de preaviz inainte de inchidere,sau daca nu ni se acorda acest drept , putem cere legal banii care ni s-ar fi cuvenit pe perioada de preaviz?(e vorba de un magazin de imbracaminte) si de cele 2 salarii compensatoare. (sper ca nu sunt ff tare in afara subiectului, pentru corespondenta pe care o vom trimite firmei vreau sa cer numar de inregistrare ca sa nu existe"neintelegeri", de unde anume se cere acest numar de inregistrare al corespondentei?)
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
As dori sa stiu, in caz de inchidere a unui punct de lucru a unei firme al carui obiect de activitate e comertul cu amanuntul de produse de imbracaminte, de ce drepturi beneficiaza angajatii in cazul disponibilizarii.
1 Aici ma refer in special la perioada de preaviz, daca magazinul se inchide de pe "o zi pe alta", mai ai dreptul la perioada de preaviz pe care sa o poti efectua fara prezenta la munca .
2 Salariul comensatoriu este intr-adevar de minim 2 salarii nete.? cand anume trebuie facute cererile pt acordarea acestor salarii si unde se inregistreaza aceste cereri pentru a nu fi cumva"pierdute"?nu e suficienta transmiterea acestor cereri prin posta cu cerere de confirmare a primirii lor?.Mentionez ca niciodata nu ne-a fost pomenit de vre-un contract colectiv de munca.
Astept raspuns urgent! multumesc!