avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate nicolle09

Activitate nicolle09

Daca asociatul nu se prezinta ca convocare? mai pot face ceva?
Buna ziua,

vreau sa renunt la fctia de administrator pe care o detin intr-o firma( unde sunt si asociat 50%)!! Asociatul meu nu este de acord , dar eu vreau sa renunt si nu stiu cum sa procedez :( Mentionez ca firma este suspendata. Multumesc si sper din tot sufletul sa ma ajute cineva:worthy::((
Răspuns la discuția cui apartine adresa de yahoo???
Doar eu sunt administrator. Asociatul meu este f dificil si imi pare rau ca nu am vazut de la inceput ce fel de om este! Mi-a luat pana si stampila ( o aveam lasata la pct de lucru). Din pct meu de vedere aceasta firma nu se va mai deschide vreodata!
Răspuns la discuția cui apartine adresa de yahoo???
Nu vreau si nu mi se pare corect sa se foloseasca altcineva de adresele de mail ale clientilor, atat timp cat aceasta baza de date este facuta de mine, prin munca mea si fara niciun aport din partea lui:( . ( 90% din acele adrese le aveam inainte de a deschide aceasta firma)
Răspuns la discuția cui apartine adresa de yahoo???
ma gandesc ca totusi o adresa pe yahoo nu poate fi proprietatea unei firme
Buna ziua,

situatia este urmatoarea|: adresa de mail yahoo folosita pt corespondeta firmei, adresa este facuta de mine ( asociat 50% si administrator al firmei) . Datorita neintelegerilor cu celalat asociat am hot impreuna suspendarea activitatii firmei.Problema mea este : cine poate folosi acea adresa de mail? Pot refuza sa ii comunic asociatului parola contului?

Multumesc!
Multumesc pt raspuns! Pot cesiona partea mea unei terte persoane fara a avea acordul asociatului????
Buna ziua,

ma intereseaza daca pot rezilia un contract de comodat, fara acordul asociatului meu. Mentionez ca suntem asociati 50/50 iar eu sunt unicul administrator. Contractul de comodat este pt sediul social al firmei( pt care am depus actele de suspendare) care este de fapt apartamentul meu. Ideea este ca nu ne mai intelegem deloc si nu as vrea sa ma trezesc cu probleme. Mai am o intrebare : pct de lucru este deschis intr-un spatiu al asociatului(cu contract de inchiriere)( unde mai fctioneaza alta firma de-a lui).... problema este ca desi am suspendat activitatea firmei pe 3 ani el nu vrea sa reziliem contractul de inchiriere! Ce ma sfatuiti sa fac? ......inca ceva... toate actele + stampila soc. sunt la el!!! Sunt disperata si nu stiu ce sa fac! Va rog, ajutati-ma!!!