avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Activitate geo_best84

Activitate geo_best84

Am si eu o intrebare: din momentul in care semnez actul aditional prin care "sunt" de acord cu trecerea de la functia de Manager de zona la cea de Reprezentant comercial, dupa cat timp poate angajatorul sa-mi micsoreze salariul si daca o poate face fara acordul meu. Eu stiam ca din moment ce semnez acest act aditional
poate sa imi modifice salariul dupa 3 luni de zile fara acordul meu, este adevarat?
Va multumesc!
Am si eu o intrebare: de ce nu pot sa raspund la unele intrebari care ma vizeaza direct? Scriu mesajul iar cand apas pe butonul "publica mesajul" acesta nu poate fi publicat, unde gresesc?
In data de 07/12/2009 am primit de la angajatorul meu prin posta actul aditional prin care mi se aduce la cunostinta ca eu de comun acord cu angajatorul am hotarat ca incepand cu data de 01/12/2009 sa mi se schimbe incadrarea din Manager de Zona in Reprezentant Comercial
- mentionez ca nu am semnat inca acest act
- daca nu semnez ce masuri poate lua angajatorul impotriva mea(nu sunt de acord cu aceasta masura)
- in aceasta perioada nu eram in CM sau CO
Ma poate da afara daca nu accept semnarea acestui act aditional fara sa imi dea salarii compensatorii?
Buna ziua, am si eu o problema legata de un contract de munca; in prezent sunt angajat pe functia de Manager de Zona in cadrul unei companii; la inceputul saptamanii am primit prin posta de la angajator un act aditional la contractul de munca prin care mi se aduce la cunostinta ca incepand cu data de 01.12.2009 de comun acord cu angajatorul am decis schimbarea incadrarii a postului meu din Manager de Zona in Reprezentant Comercial; trebuie sa specific ca pe anexa apare data de 01.12.2009 iar eu am fost instiintat cu data de 07.12.2009; in acest caz am si eu mai multe intrebari:
- au dreptul sa faca asta fara sa ne anunte in prealabil(sa ne dea niste explicatii)?
- poate fi considerata o retrogradare sau o noua incadrare?
- daca nu semenz actul aditional ce se poate intampla, ma pot da afara, pentru ca eu nu sunt de acord si din cate stiu in momentul in care semenz dupa 3 luni mi se poate micsora salariul fara acceptul meu chiar daca ei sustin in acel act aditional ca se schimba doar functia ,celelalte prevederi raman neschimbate
- daca ma dau afara pot primi salarii compensatorii?
- in ce conditii ma pot concedia ?
- ce optiuni am in aceasta situatie?
Sper sa primesc un raspuns la intrebarile mele deoarece Marti trebuie sa merg sa discut cu ei si vreu sa stiu ce optiuni am si ce decizii pot lua in functie de acestea.Va multumesc anticipat!

O zi buna!