avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Activitate leontin_l

Activitate leontin_l

Răspuns la discuția concediu maternitate
In legatura cu indemnizatia pe care o va primi pentru cel de-al doilea copil, se aplica HG 1016/2009?Sau se calculeaza 85% din valoarea indemnizatiei primita pentru primul copil? Va multumesc
Răspuns la discuția ore suplimentare,lamurire

As dori si eu o lamurire in privinta orelor suplimentare: mai pot primi banii pe orele suplimentare lucrate in anul 2008? Daca da, cum? Va multumesc.
Răspuns la discuția concediu maternitate
Va multumesc pentru lamuriri.
Răspuns la discuția concediu maternitate
Multumesc pentru raspuns, dar vreau sa ma asigur ca am inteles bine si va mai intreb, va avea dreptul sa mai stea inca 2 ani in concediul CIC? Scuze ca insist, dar nu vrea sa o informez gresit pe prietena mea.
Răspuns la discuția concediu maternitate
Are dreptul la ccc si la indemnizatie si pentru al doilea copil? Daca da, cum se calculeaza acea indemnizatie? Va multumesc
Răspuns la discuția concediu maternitate
Buna seara, ma interesez pentru o prietena care este in CCC pana in august 2010, cand copilul implineste 2 ani. Ar vrea sa mai aiba un copil, dar nu stie daca mai beneficiaza de indemnizatie si de CCC si pentru cel de-al doilea copil sau trebuie sa lucreze mai intai 12 luni. Daca naste prin septembrie-octombrie cum se "acopera" perioada de cand se termina CCC si pana va naste? Se poate sa intre in concediu medical sau de risc maternal? Cine plateste concediul? Va multumesc.
Răspuns la discuția Avertisment scris, Codul Muncii
Va scriu ce s-a mai intamplat....sunt in concediu de odihna, cererea mi-a fost aprobata, dar cu conditia ca dupa ce se termina concediul sa intru in preaviz. Patronul mi-a spus ca nu mai vrea sa lucrez la firma lui si gata, ma da afara. E legal sau sa ma adresez instantei? VA multumesc.
Răspuns la discuția Avertisment scris, Codul Muncii
Va multumesc pentru sfaturi. Sa va spun ce s-a intamplat astazi. Am participat la inventar, am asistat doar, si spre marea mea uimire au si adus pe cineva, care urmeaza sa fie angajat in locul meu. Au spus sa raman in concediul de odihna si pe urma ma vor da in somaj. Este legal asa ceva? Cum poate sa ma dea in somaj si sa angajeze pe altcineva in locul meu. Si mai am o intrebare se poate sa fiu "retrogradata" fara motive? Va multumesc.
Răspuns la discuția Avertisment scris, Codul Muncii
Dar daca eu de joi nu am mai avut chei sa intru in gestiune, de unde stiu eu ca nu au intrat ei? Daca au luat cheile nu inseamna ca au preluat gestiunea fara sa o predau? In mod normal ei nu au ce cauta in gestiunea mea fara sa fiu si eu de fata. Mie asa mi se pare normal.
Răspuns la discuția Avertisment scris, Codul Muncii
In legatura cu gestiunea pe care o am, cheile mi-au fost luate, nu le-am predat eu, si as vrea sa stiu ce obligatii mai am, daca sunt obligat sa predau gestiunea sau sa particip la inventar. Si inca ceva, ce presupune cercetarea disciplinara? Va multunesc.