avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate cassalocco

Activitate cassalocco

Revin pe forum cu o intrebare. Copilul meu a implinit un anisor si ambii parinti au reanceput munca.Neavand unde-l lasa, l-am dus 3 zile de proba la cresa, de unde s-a imbolnavit si de mai bine de o saptamana este bolnav si sub tratament la domiciliu.Vreau sa stiu daca mama are dreptul sa-si ia concediu medical legal in baza legii 158/2005 conf. art.26 pentru a se ocupa inca o saptamana de sanatatea celui mic, inainte de al duce inapoi la cresa care l-a imbolnavit.
Multumesc anticipat!
Multumesc pentru un raspuns asa de rapid.Angajatorul meu nu vrea sa completeze adeverinta pentru ca scrie de veniturile realizate cu un an inainte de nasterea copilului, cand inca eram angajat la cealalta firma.Cum sa le fac sa inteleaga ca trebuie completata cererea fara a se tine seama de ce scrie adltieram cu cele 12 luni si sa-mi completeze corect cererea si angajatorul meu cat si cel la care am lucrat atunci cand s-a nascut fiul meu.
De asemenea, daca eu primesc decizia de suspendare a contractului de munca pe o luna cu o zi inainte, eu nu pot depune dosarul in ziua intrarii in CCC, ci as vrea macar cu o saptamana inainte de CCC.
Buna ziua.Am revenit cu o noua situatie la strangerea actelor pentru dosarul de indemnizatie.Firma la care lucrez mi-a spus ca nu are cum sa-mi completeze anexa 1, privind salariul pe ultimele 12 luni, pentru ca pe adeverinta este specificata perioada de 12 luni inainte de nasterea copilului, perioada in care eu am lucrat la o alta companie.In luna a 11 a de la nasterea fiului meu, eu voi avea 8 luni lucrate la actualul loc de munca si 4 lucrate la fostul loc de munca.Situatia inedita a departamentului HR, in care sunt angajate persoane nepregatite pentru innedita situatia in care tatal sta acasa o luna de zile cu copilul, imi spun de asemenea ca eu trebuie sa merg la fostul loc de munca si ei sa-mi completeze adeverinta de venit, cu salariile pe cele 12 luni dinaintea nasterii copilului.Decizia de suspendare a contractului de munca pe o perioada de o luna pentru CCC mi-au spus ca mi-o vor da cu o zi inainte sa intru in CCC.
Este corect sa nu-mi faciliteze completarea actelor corect si sa mi calculeze indemnizatia precum mamei copilului, cu 12 luni inainte de nasterea copilului, in timp ce eu voi sta cu el dupa implinirea varstei de 11 luni?Nu era normal ca pentru mame sa fie un formular de completat si pentru tati un alt formular, conform situatiei?
Precizez ca mai sunt 2 saptamani si eu nu am dosarul complet pentru a putea fi depus.
Mai mult de atat, am scos de la casa de pensii Bucuresti stagiul de cotizare si am fost nevoit sa mai scot un stagiu de cotizare de la casa de pensii a Judetului Ilfov, pentru ca firma la care lucrez in prezent are sediul in Otopeni.
Astept un rapuns pe aceasta tema si multumesc de asemenea in avans!
Buna ziua, am nevoie de informatii si lamuriri cu privire la directiva europeana privind concediul obligatoriu pentru tata cu in ultima luna dinaintea implinirii varstei de un an al copilului.Ca tata unde trebuie sa ma adresez pentru a beneficia de concediul de o luna pentru a nu pierde indemnizatia de crestere a copilului.Sotia mea a optat pentru un an de stat acasa pentru cresterea copilului, urmand ca la inceputul lunii august 2013 sa reia activitatea la fostul loc de munca.Ce drepturi am eu ca tata si ce acte si cand trebuie sa depun dosarul pentru a nu pierde indemnizatia si pentru a beneficia legal de 30 de zile de sta cu copilul.De asemenea, am fost intrebat de la locul de munca daca acest concediul de o luna se suprapune si celui legal de 21 de zile pe an, conform contractului de munca.Din ce inteleg eu pana acum, am dreptul si la 30 de zile si la cele 21 de zile.
Astept raspuns si multumesc pentru orice lamurire in avans!
Multumesc pentru raspuns, insa eu tot nemultumit sunt.Intr-o societate comerciala unde salariul lunar este compus din salariu fix plus comisioane, nu mi se pare normal sa fiu platit cu media salariilor fixe.Mi s-a comunicat de asemenea ca acel concediu paternal mi-a fost incadrat ca fiind concediu suplinitor sau complementar si de aceea am fost platit doar cu salariul de baza.In acest sens legea nu ajuta cu nimic angajatul ci, mai mult, ajuta angajatorul sa scape cu cheltuieli minime...cat despre ajutorul de nastere acordat de angajator nu exista in realitate in societatea comerciala unde activez si ei cauta orice poate fi interpretabil din lege pentru a o intoarce impotriva angajatului.N-am gresit cand am spus de mai multe ori, in special cand am fost plecat din tara, ca romanul nu are drepturi, ci NUMAI obligatii.
Revenind la subiect, exista vreo situatie cuprinsa in lege in care angajatul trebuie sa fie remunerat cu media ultimelor 3 salarii?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns primesc pe acest subiect!
Buna seara, am si eu o mare dilema si nu stiu unde sa caut raspunsul.Sper ca cineva de aici sa ma lamureasca ca eu sa pot duce lupta cu departamentul resurse umane in conditii de egalitate.
In ziua cand s-a nascut fiul meu am intrat in concediu legal pentru 5 zile si apoi inca 10 zile tot legal dupa ce am primit atestatui participarii la un curs de puericultura pregatitor pentru nasterea copilului.Conform unei anume legi pe care eu nu reusesc sa o gasesc , ar trebui sa fiu platit nu cu salariul de baza pe o luna ci cu media ultimelor 3 salarii dobandite inaitea intrarii inn concediu parental sau pentru nasterea copilului.Intrebarea mea ar fi de ce nu mi-a fost calculat salariul cu media pe 3 luni a salariilor si de ce am primit numai salariul de baza care este mult mai mic fata de medial ultimelor 3 salarii primite.
Răspuns la discuția Indemnizatia pentru mamici
Eu am lucrat anul trecut 4 luni, iar sotia deloc.Renuntam in acest mod in a mai face un copil?600 de lei nu sunt acordati de stat ca indemnizatie pentru cresterea copilului in aceste conditii?Sa inteleg ca daca facem un copil, ne intereseaza cum il crestem?!
Buna ziua, eu si sotia mea avem o indoiala cu privire la dreptul legal oferit de stat noilor mamici.
Sotia mea nu are loc de munca din 2008 si nici nu reuseste sa se reangajeze, fiind inginer proiectant auto.Noi vrem sa facem un copil anul acesta dar nu stim daca vom primi vreun ban ajutor pentru a creste copilul.Indemnizatia de 600 de lei cui ii este ofetita?Mentionez ca nici eu nu am momentan loc de munca!Mai facem copilul anul acesta sau asteptam pana ne gasim de munca, un an, doi, trei sau cand va reintra Romania in normal.Multumesc!:">
Multumesc, recunosc ca nu am fost informat in privinta aceasta, doar ca voi fi sunat pentru mai multe lamuriri, lucru care s-a intamplat ieri, si care mi-a intarit convingerile ca tara asta nu se va face bine niciodata cat vor trai astfel de oameni.
Multumesc de raspuns......Se pare ca pentru cei de la Sectorul 3 Bucuresti nu este suficienta declaratia pe proprie raspundere si ca nu este posibil sa traim cu aer....raspuns de functionar public in Romania, iar ajutorul din partea parintilor trebuia sa-l declar , ca venit sau venit din alte surse....ceea ce m-a enervat foarte rau.De cand in tara asta cei care nu au niciun venit trebuie sa declare ajutorul neoficial din partea prietenilor sau al altora este considerat venit propriu de subzistenta......De necrezut cum functioneaza legile in Romania, mai ales cand ceri ajutor statului atunci cand ai nevoie, lucru care intareste convingerea mea cum ca noi ca romani nu avem drepturi in tara asta ci doar obligatii!!!!!