avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate puiu_luca

Activitate puiu_luca

Răspuns la discuția insolventa si rate neachitate
va multumesc tare mult pt amabilitatea dumnavoastra , imi cer scuze ca va mai deranjez inca cu o intrebare ,
este posibilitatea aceasta si pot sa am siguranta ca odata deschisa procedura insolventei cu reorganizare juridica macar un an doi banca nu-mi poate lua casa , astfel ca intre timp soc. sa poata achita datoriile catre banca.

cu respect,
Răspuns la discuția insolventa si rate neachitate
multumesc pt amamibilitatea de a-mi da cateva sfaturi.
dar sa vrea sa va intreb cat timp poate dura reorganizarea ?, adica timpul pana ce soc. intra eventual in insolventa , daca nu reusete reorganizarea , desi nu cred asta pt ca am incontinuare activitate dar mai putina ,si nu pot achita ratele in intregime si banca nu vrea sa -mi micsoreze ratele cumva..
mai exact, cata perioada am de la declararea insolventei in scopul reorganizarii si pana la data cand banca poate trece efectiv la executarea garantiei?
va multumesc din suflet
buna ziua, am un credit pe societate garantat cu casa proprietate personala,in cazul intrarii in insolventa in scopul reorganizarii judiciare , in inposibilitatea achitarii ratelor banca poate cere rambursarea creditului anticipat siexecutarea garantiei ,adica a casei? sau nu poate face executarea o perioada anume?
va rog frumos sa-mi raspunde-ti urgent
multumesc.
Răspuns la discuția insolventa si rate neachitate
multumesc de informatii, dar pt reorganizare judiciara mi se pare ca este costisitoare nu?, si in ce perioada in cazul reorganizarii judiciare nu se executa garantia?
Răspuns la discuția insolventa si rate neachitate
va rog sa-mi spuneti si dumneavostra punctul de vedere, crede-ti ca nu e bine sa cer insolventa decat sa pierd casa care este garantie la creditul de la banca ,deoarece in perioada asta nu pot sa platesc ratele? cat timp de la deschiderea insolventei ,banca nu poate executa garantia?
va multumesc.
buna ziua,
as vrea sa va rog sa-mi dati un sfat , am un credit la banca pe societate cu rata mare pe care in aceasta perioada nu o pot achita ,daca depun cere de insolventa pt cat timp imi stopeaza achitarea ratelor, eu am activitate in continuare dar mai putin si daca nu mar presa banca ceva timp mi-as reveni, asta pt ca creditul garantat cu casa si astia la trei rate neachitate ma executa .
va multumesc,
sau mai avantajos sa anexez si o cerere de reorganizare?
multumesc de informatii.
cat m-ar costa de exemplu daca mi-a-ti face dumneavoastra cereea ?
concordatul e mai avantajos de cerut?, avand in vedere ca nu am intrat in insolventa
eu am activitate in continuare numai ca datorita intarzierilor cu care incasam banii avem mereu penalitati mari la impozite catre stat, la ratele de leasing si catre banca si deoarece euro s-a scumpit ratele sant mai mari, nu mai reussc sa acopar cu banii incasati costurile in totalitate si sant mereu in urma si mereu dator....
va rog sa-mi spuneti daca intrarea in insolventa in scopul reorganizarii sau concordatul ar fi o solutie ,caci daca as castiga ceva timp cand banca si statul m-ar lasa in pace fara sa-mi calculeze penalitati ,poate mi-as reveni...sau gresesc ce ziceti?
va multumesc.
buna ziua,
as vrea sa va rog sa-mi explice cneva si mie:
ce conditii trebuie sa indeplineasca o soc. com. pentru a cere insolventa in scopul reorganizarii afacerii? ,ce acte si unde trebuiesc depuse?, e posibil daca se aproba aceasta insolventa banca sai ceara rambursarea creditului anticipat?.,sau trebuie sa astepte o perioada ? la fel si statul cu impozitele?, dar din partea soc. de leasing se poate face executare silita asupra camionului pt.intarzierea ratelor ?tot in contextul insolventei
va multumesc anticipat.
:">
Răspuns la discuția reziliere contract de leasing
multumesc. eu nu intentionez sa nu platesc sa folosesc camionul si sa nu platesc ratele, vrea eventusl daca se ajunge pana acolo ca sa vina sa-l recupereze sa nu lil dau vre-o luna doua pana fac rost de bani si atunci o sa platesc rate si penalitati pt ca eu am de lucru cu camionul
buna.
am si eu o problema, si as vrea un raspuns de specialitate daca se poate.
am ajuns in imposibilitatea de a pati ultimile trei rate de leasing la un camion datorita faptului ca nu am incasat banii pt lucrarile pt com. drumuri si autostrazi . mai mult acestia ne-au comunicat ca pana in februarie nu au sa ne dea banii.
eu as vrea sa intarzii cumva predarea masinii daca firma de leasing o va cere pana ca primesc bani si voi fi in stare sa schit ratele scadente.
ce se intampla daca nu predau camionul pana am banii si atunci imi achit datoriile la zi? precizez ca am primit instiintare de intentie de reziliere a cont de leasing
multumesc anticipat