avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate registru ani

Activitate registru ani

Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
marys2005 a scris:


Azi s -au incheiat inscrierile :training: succes la toata lumea !!! :ok:


Multumim ! Bafta tuturor!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
Buna seara !
Am vazut mai devreme subiectele concursului de anul trecut si baremele. In raspunsurile formulate pe pagina cu baremele sunt metionate pe langa raspunsul text si articolelele insotite de alineatele si literele corespondente raspunsurilor corecte :(( . Stie cineva , sigur, daca aceasta-i forma corecta acceptata a raspunsurilor , sau va fi suficient sa raspundem logic ??? Din pacate nu am un calculator in creieras si nu pot invata in acest mod :sorry: ...
Multumesc anticipat !
Multumesc mult pentru raspunsuri. Am citit L19/2000 si intr-adevar aveti dreptate dar nu mi se pare corect ca din moment ce nu i s-au adus la cunostinta din timp aceste prevederi acum sa fie pus in aceasta situatie , iar in ultimele zile am auzit o multime de persoane care se plang ca au ajuns in aceasta situatie. Oare ce sanse au acesti oameni sa nu fie executati silit? :(Si inca ceva , este normal ca Somatia sa fie trimisa in acelasi plic cu Titlul executoriu, ambele pagini capsate una de alta si avand acelasi numar si aceiasi data? Au pe ele data de 14.12.2009 dar la prietenul meu au ajuns pe 06.01.2010 in conditiile in care in Somatie este specificat ca in termen de 15 zile de la emiterea acesteia se va recurge la executare silita. Ce vor face face bietii oameni in acest groaznic an de criza? :(
:sorry: imi cer scuze dar nu am stiut pe care topic voi primi raspuns mai repede. Nu se va repeta.

:help:Am un prieten care si-a infiintat o Asociatie Familiala in anul 2000 impreuna cu fratele sau. Ieri a primit o somatie din care rezulta ca trebuie sa plateasca CAS-ului, fiecare, suma de 21000 lei, suma restanta plus penalitati, in caz contrar, in termen de 15 zile de la primirea corespondentei, vor avea parte de executare silita. Sunt obligati sa achite aceste sume din moment ce ei nu au nici un contract incheiat cu Cas-ul si nici nu le-a fost adus la cunostinta niciodata faptul ca trebuie sa contribuie la asigurari???:-/
Multumesc anticipat celor care imi pot oferi un raspuns.

:help:Am un prieten care si-a infiintat o Asociatie Familiala in anul 2000 impreuna cu fratele sau. Ieri a primit o somatie din care rezulta ca trebuie sa plateasca CAS-ului, fiecare, suma de 21000 lei, suma restanta plus penalitati, in caz contrar, in termen de 15 zile de la primirea corespondentei, vor avea parte de executare silita. Sunt obligati sa achite aceste sume din moment ce ei nu au nici un contract incheiat cu Cas-ul si nici nu le-a fost adus la cunostinta niciodata faptul ca trebuie sa contribuie la asigurari???:-/
Multumesc anticipat celor care imi pot oferi un raspuns.
Răspuns la discuția Contractul de comodat
Un contract de comodat, sub semnatura privata, la Obiectul contractului poate fi completat si in urmatorul fel:

OBIECTUL CONTRACTULUI
Art. 3. Obiectul contractului il constituie folosinta de catre comodatar a spatiului aflat in proprietatea d-lui/d-nei. .................., in calitate de comodant, constand in 1 camera ( 2 camere, intreg apartamentul , intreaga casa) situat/a in jud..................., localitatea................., str. ................, nr. ......, pe care comodatarul se obliga sa il foloseasca potrivit destinatiei sale, si anume : sediu social ( fara activitate, cu activitate de birou, cu activitate - fiecare trece in functie de ce va desfasura in acel spatiu).
Termenul poate fi o anumita perioada de timp sau nelimitat in functie de dorinta ambelor parti.
Pentru a fi depus la un ORC pentru inmatricularea unui PFA , II sau IF obligatoriu trebuie depus in original semnat de ambele parti si neaparat insotit de un act din care sa rezulte ca acea persoana detine imobilul respectiv, act care trebuie deasemenea depus in original sau copie legalizata la un notar. Cea mai simpla solutie ar fi solicitarea unei adeverinte de rol sau a unui certificat de atestare fiscala in care sa fie specificat clar numele proprietarului si cu specificatia "detine : constructii..................( cu intreaga adresa la care este situata)".
Un alt act obligatoriu care trebuie depus alaturi de aceste dovezi de sediu, pentu cei care vor sa-l declare la bloc, este "ASOCIATIA DE PROPRIETARI/ LOCATARI " ( in original sau copie legalizata la notar) , formular care poate fi gasit la orice ORC sau pe www.onrc.ro la sectiunea formulare.

Aceste informatii pot fi de folos doar pentru infiintarile de PFA, II sau IF care se incadreaza in OUG 44/2008.
Răspuns la discuția Contractul de comodat
:rtfm:
" OUG 44/2008
Capitolul I - Dispozitii generale
Art. 1
(1) Prezenta ordonanta de urgenta reglementeaza accesul la activitatea economica, procedura de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate sa desfasoare activitati economice, precum si al intreprinderilor individuale si familiale.
(2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale. "

- extras din Ordonanta de urgenta 44/2008 .
Oare nu toate Registrele de pe langa Tribunale din intreaga tara ar trebui sa o respecte? Sau profesia de traducator autorizat nu mai este reglementata prin legi speciale? Sunt tare confuza ? :hm: Codul CAEN 7430 " Activitati de traducere scrisa si orala (interpreti) " se refera la o activitate care nu este protejata prin legi speciale?
Ma puteti ajuta sa inteleg? :help:
Răspuns la discuția Contractul de comodat
Activitatea de traducator din cate stiu este incadrata in domeiul profesiilor liberale. Asta ne duce putin sa analizam OUG 44/2008, iar in Cap. I art. 1 ( 2 ) gasim: aceasta ordonanta nu se refera la activitatile organizate si reglementate de legi speciale. Concluzie : traducatorul nu se poate inregistra la ORC , ci doar la Administratia Financiara.
Sper sa fie de folos raspunsul meu.