avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate Dujami

Activitate Dujami



Buna ziua, am o problema cu niste produse livrate inante de majorarea tva.
Le-am livrat inainte de crestere iar facturarea sa facut dupa crestere. Care este articol din ce lege in care da voie ca facturarea sa se calculeze cu 19% si nu cu 24%.
Eu stiam ca este voie.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Onorariu avocat si TVA
Da, se plateste tva-ul.
Este ca oricefel de prestari servici.
Discuție Modificare Tva
Am o mica nelamurire, am primit o factura in care furnizorul a iutat sa i-mi introduca discountul; cand tva-ul era de 19%, factura de discount mi-a venit datata dupa modificarea tva-uli la 24%, dar pe factura valoarea tva este de 19%. Furnizorul mi-a spus ca este bine deoarece in functie de discount noi avem preturile mai mici si asa am si mers ca si cum am fi primit a cel discount, dar cei de la sediu spun ca nu este bun. Cine are dreptate si cine nu are dreptate

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
clio06 a scris:

Absolut de acord.

Am si eu cateva exemple de dat!
Si cred ca sunt destui care au astfel de exemple.

Propun ca ptr fiecare firma pe care o vom inscrie in lista sa se specifice si motivatia inscrierii in lista. Asta ca sa vedem ca nu este nimic personal.



Buna tuturor, eu doresc sa ma angajez la sc tutto per casa srl, vreau sa stiu daca aceasta firma sc tutto mobili srl este aceas firma cu cea care urmeaza sa ma angajez.
Adica sunt aceasi sefi, patroni.....
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Multumesc, dar daca sora mea este casatorita poate sa i-mi incredinteze copilul mie pentru cestere (pasament, tutore) fara acordul sotului?
Buna ziua, am o vechime pe cartea de munca de 2 ani cu doar o zi intrerupere.
Contractul de munca care il am semnat acum este pe perioada determinata.
Sora mea a nascut un copil si as dori sa am eu grija de el (inpreuna cu ia).
Pot sa i-mi iau concediu de cresterea copiluli chit ca nu sunt tatal, am inteles ca este posibil. Daca este posibil care este modalitatea.

Multumesc