Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificare Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificare Tva

Am o mica nelamurire, am primit o factura in care furnizorul a iutat sa i-mi introduca discountul; cand tva-ul era de 19%, factura de discount mi-a venit datata dupa modificarea tva-uli la 24%, dar pe factura valoarea tva este de 19%. Furnizorul mi-a spus ca este bine deoarece in functie de discount noi avem preturile mai mici si asa am si mers ca si cum am fi primit a cel discount, dar cei de la sediu spun ca nu este bun. Cine are dreptate si cine nu are dreptate

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
este corect cu tva 19%, cota in vigoare la data operatiunii de baza.
Avand in vedere ca v-a vandut produsele cu tva 19%, nu avea cum sa va faca discount cu 24%. Colegul Danike are dreptate.
O zi buna!