avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate Davey

Activitate Davey

Răspuns la discuția neprezentare proces
Va multumesc foarte mult pt rasp.
Răspuns la discuția neprezentare proces
Din pacate a fost ratacita citatia pentru a va spune exact cum era formulat. Din cate imi amintesc societatea era data in judecata pt nedepunerea situatiilor contabile, nu de catre o persoana fizica, de catre Registrul Comertului. Astazi a fost termenul si nu s-a prezentat nimeni din partea societatii.
Buna ziua!

ce se intampla daca administratorul unei societati comerciale nu se prezinta la termenul de judecata prin care se solicita insolventa respectivei societati? Si nici nu este reprezentat legal de un avocat. Mentionez ca societatea nu mai avea activitate din 2006 dar nu au fost depuse bilanturile si situatiile contabile pe 0. Societatea are datorii la bugetul de stat reprezentatand taxele si impozitele salariale pe ultimele 3 luni de activitate (pt 5 salariati cu sal. minim pe economie) care probabil acum datorita anilor trecuti s-au marit datorita penalizarilor.
Va multumesc anticipat pt ajutor.
Răspuns la discuția executare silita
Buna ziua!

se pare ca in cele din urma voi fi executata silit. (am fost anuntata telefonic de catre cei de la banca - prin robot, ca trebuie sa achit in termen de 24 de ore suma restanta). V-as ruga daca aveti amabilitatea de a ma ajuta cu cateva raspunsuri.
1. daca nu achit suma restanta in acest termen mi se va rezilia contractul de credit? Daca achit doar o parte din aceasta suma se poate renunta la executarea silita si se poate continua recuperarea sumei pe cale amiabila?
2. daca se va ajunge la executare silita, credeti ca un executor poate fi de acord sa imi puna sechestru pe contul in care imi sunt virate indemnizatia+alocatia copilului, cu acordul meu? Intr-un an s-ar recupera suma restanta. Urmand ca eu sa achit si rata normala la banca, in cazul in care se va agrea aceasta "solutie" si nu imi va fi reziliat contractul.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția executare silita
Va multumesc pt raspunsuri!
As mai avea o intrebare. Daca mi-as schimba buletinul in asa fel incat sa nu mai figureze adresa respectiva ar putea fi o solutie?! Nu vreau ca alte persoane sa fie implicate in problema mea. Sper totusi ca totul sa se rezolve pe cale amiabila ... dar trebuie sa ma pregatesc si pt ce-i mai rau.
Inca odata va multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde la mesaje.
Răspuns la discuția executare silita
Nu exista niciun bun comun. Pe cartea de identitate figureaza acea adresa dar noi nu am locuit acolo niciodata si nu avem bunuri comune. Noi locuim in alta parte cu chirie dar fara contract. Cum as putea lamuri aceasta problema si cu cine?
Buna ziua!

Am un credit de nevoi personale fara garantii foarte restant (am reusit sa mai achit mici sume) dar sunt intr-o situatie critica. Am primit un mesaj pe telefon prin care am fost anuntata ca banca a incetat recuperarea pe cale amiabila a restantei si ca dosarul meu a fost trimis la executor bancar.
Eu vreau sa platesc dar nu am toata suma restanta odata (2000 euro).
Intrebarea mea este urmatoarea. Eu locuiesc cu chirie impreuna cu sotul si copilul de 1 an. Adresa de domiciliu este la fratele sotului (unde locuim nu avem contract de inchiriere). Este posibil sa fie executate bunurile aflate in casa fratelui sotului meu daca acolo este adresa de domiciliu, desi acestea nu sunt pe numele meu. Nu stiu daca exista chitante/facturi pt toate bunurile pe care acesta le are in locuinta.(asa mi s-a spus la tel de catre o functionara de la banca).
Ce ma sfatuiti sa fac? Am incercat sa vb cu cei de la banca sa le spun ca pot plati esalonat dar mi s-a spus ca acest lucru este imposibil.

Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte.
Doresc sa ma ajutati in aceste probleme. Va rog sa imi spuneti cum putem lua legatura si ce implicatii financiare sunt. Ma refer la punctul 1 cel putin. Restul urmand sa imi spuneti dupa ce puteti analiza situatia.

Numai bine!
Buna ziua!

Situatia pe care doresc sa o expun este putin mai complicata asa ca doresc sa va multumesc anticipat pt rabdarea de a-mi citi mesajul.
Am avut un SRL la care eram asociati eu si sotul meu. Ulterior am cedat societatea unei prietene, acest lucru trebuia sa fie ceva temporar insa din mai multe motive inca nu am reusit sa trecem societatea iar pe numele nostru.
Ulterior s-au acumulat si datorii la bugetul de stat si pe de alta parte contabilul nostru nu a depus situatiile lunare de mai bine de un an, insa acest lucru l-am aflat tarziu. Mentionez ca societatea noastra nu mai are activitate si nici angajati din 2007. Am reusit sa recuperez dosarele cu tot ceea ce avem legat de aceasta firma in dorinta de a clarifica situatia cu insitutiile statului. Cat despre datoria acumulata inca nu dispunem de bani sa o putem plati, dar dorim sa stim ce avem de facut ca macar penalizarile sa le achitam urmand ca in timp sa achitam si datoria. As dori sa stiu urmatoarele lucruri:
1. Pana se face clarificarea situatiei firmei, as putea prelua societatea iar pe numele meu, cu datorii cu tot, pentru ca prietena mea sa nu mai primeasca tot felul de hartii de la insitutiile de stat?
2. Este posibil ca aceasta societate, tinand cont ca nu mai are nicio activitate demult sa intre in faliment? Sau sa se dizolve? Ce anume trebuie facut pentru aceste lucruri?
3. In ce masura nedepunerea actelor lunare, chiar si pt. o societate fara activit. si cu datorii la bugetul de stat, o pot afecta pe prietena mea. (mentionez ca datoriile la bugetul de stat erau de aproximativ 5.000 lei in 2007)

Va multumesc mult!