avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate smarty67

Activitate smarty67

Nu stiu daca am inteles bine insa eu cred ca pasii ce trebuiesc urmati ar fi..... va trebui sa stau pana cand se termina concediul medical (21 iunie) si eventual incepand cu data de 22 iunie sa solicit incetarea CIM cu acordul partilor iar in cazul in care angajatorul nu va fi de acord va trebui sa imi dau demisia cu preavizul aferent de 20 zile dupa care pot merge ......unde vreau eu!
ok....trebuie sa imi intrerup concediul medical?
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. In luna ianuarie am facut un infarct in timp ce eram la servici. Am mers de urgenta la spital si mi s-a pus un stent. De atunci sun in concediu medical. Fac precizarea ca dupa IMA am dreptul sa stau pana la un an in CM. Acum insa as vrea sa intrerup concediul medical deoarece ma simt mai bine si mi-am gasit UN ALT JOB. Cum sa procedez pentru a incheia cu vechiul job si sa pot merge la cel nou? Fac precizarea ca acum mai am concediu medical pana in 21 iunie. (in fiecare luna merg si mi se prelungeste CM).
Va multumesc
Discuție Pensie de urmas
Am o cunostinta care s-a casatorit si primea pensie de urmas, este vorba de o fata. Dupa casatorie si odata cu schimbarea numelui, mai primeste pensie de urmas? Fac precizarea ca este eleva (studenta) si nu are nici o alta sursa de venit.
Răspuns la discuția Poprire pensie de urmas
Va multumesc frumos.....pentru ca este vorba de aproximativ 1000 lei iar imobilul s-a vandut cu aprox. 55 mii euro, probabil ca se refera strict la cota lui... vai si amar de noi...si "executat" si "poprit"...si cu banii luati!
Buna seara
Revin si eu cu problema mea care se pare ca nu se mai termina....asa cum aratam in unele din subiectele deschise de mine anterior....am pierdut in cele din urma locuinta in urma unei licitatii.....problema mea este ca dupa mai bine de un an fiul meu vitreg care figura si el pe CF s-a trezit cu o poprire pe pensia de urmas pe care o are. Poprirea a fost pusa de catre Directia fiscala deoarece "nu a platit impozitul pe tranzactia efectuata!!!!!".....NOI NU AM VANDUT NIMIC DE BUNA VOIE, NU AM OBTINUT NICI UN VENIT....CUM SA PLATESC IMPOZIT?! Din nefericire totul se invarte in jurul Executorului judecatoresc, a avocatului care a reprezentat-o pe D-na care a adjudecat imobilul si...Dumnezeu stie cine mai este aici. Cert este ca avocatul adjudecatarei a incercat si se pare ca a reusit sa obtina intabularea imobilului fara plata vreunei taxe....chiar astazi au obtinut se pare o sentinta definitiva ce le permite intabularea.....Dureros este faptul ca mie inca mi se retine din pensie si acum si baiatului iar eu, sotia, fiica mea si baiatul stam in gazda si nu vreau sa spun nimanui cat de greu ne este.....ce sa fac?, cum sa procedez?....va rog din suflet daca exista cineva care ma poate sfatui cel putin ar insemna foarte mult
Răspuns la discuția Drepturi si obligatii chiriasi
....:-/ din pacate al meu nu s-a linistit....chiar noaptea trecuta a inceput din nou sa loveasca cu ceva in pereti, sa injure, sa jigneasca cum poate el mai bine....sa ameninte ca el bate pe toata lumea.....fiica mea s-a trezit speriata din somn de zarva facuta....una peste alta problema lui este ca nu este voie sa se faca baie dupa ora 22.00 si a mers pana acolo incat opreste apa calda....intamplator la ora aceea, miezul noptii, vecinii din scara vecina si perete in perete cu noi foloseau baia.....nu stiu ce sa mai fac cu individul asta....clar de mutat nu se pune problema
Multumesc!!!
......am revenit si vreau sa multumesc tuturor celor care prin raspunsurile lor au incercat sa ma "lumineze" in legatura cu situatia dificila prin care treceam. In cele din urma casa in care locuiam a fost vanduta la licitatie...acum stau cu familia intr-un apartament si platim chirie...problema mea acum este ca am primit o adresa de la oficiul de cadastru din care reiesea ca "noii proprietari!" nu au putut intabula imobilul deoarece nu s-a platit impozitul pe tranzactie! Cineva binevoitor imi spunea ca si eu va trebui sa platesc impozit pe tranzactie!!!! De ce? Am pierdut si casa, nu am vandut de bunavoie, nici macar nu am vandut eu ci s-a vandut prin licitatie la executor....cum sa procedez?
Ma poate ajuta cineva va rog cu o informatie?....am o cunostinta si vrea sa se angajeze ca Responsabil SSM la o firma. Firma are 25 angajati si cunostinta mea are cursul si atestat de Inspector SSM, curs cu durata de 40 ore....se poate angaja? ptr ca cineva mi-a spus ca la o SC cu peste 20 angajati este nevoie de curs de 80 ore...