Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Am o cunostinta care s-a casatorit si primea pensie de urmas, este vorba de o fata. Dupa casatorie si odata cu schimbarea numelui, mai primeste pensie de urmas? Fac precizarea ca este eleva (studenta) si nu are nici o alta sursa de venit.
Va primi în continuare pensia de urmaș. Căsătoria copilului urmaș nu este prevăzută de lege ca motiv de încetare a plății acestei pensii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Primeste pensie de urmas pana la implinirea varstei de 26 ani daca urmeaza cursurile facultatii (aceasta pensie poate fi cumulata si cu salariu pe aceasta perioada).