Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas pentru student angajat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas pentru student angajat

Buna seara ,
Fiica mea a primit pensie de urmas dupa sotul meu pana in anul 2011 ,cand a terminat facultatea .In acelasi an s-a angajat full time . Din octombrie 2012 este din nou studenta la master pana in prezent , acum urmand sa intre in anul II master . Doresc sa stiu daca poate primi in continuare pensie de urmas pana la varsta de 26 ani ,chiar daca este angajata , acum are 24.
Mentionez ca sotul meu cand a decedat era angajat cu o veichime in munca de 28 ani .
Astept cu mare interes raspuns

Va multumesc !
Da Fiica dvs poate cumula pensia de urmas cu salariul pana la implinirea varstei de 26 ani.
Trebuie sa depuna actele de pensie de urmas ( cerere tip, copie BI, copie certificat nastere, copie certificat deces, copie decizie pensie de urmas - aceea pe care a primit-o prima data sau o copie cupon de pensie de urmas
1. - Plata pensiei de urmas a fiicei dvs. nu inceteaza decatla varsta de 26 de ani.
- Pana atunci ea este numai suspendata sie ste reluata de fiecare data cand indeplineste conditiile.
- De aceea fiica dvs. merge la Casa de Pensii cu dovada ca urmeaza cursurile unei forme de invatamand si solicita repunerea in plata a pensiei de urmas (sa aiba la ea si decizia de pensie de urmas pe care a prmit-o cand i s-a aprobat pensia).

2. - Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, care se aplica de la 01.01.2011 nu mai conditioneaza plata pensiei de urmas de un anumit venit profesional maxim.
- Pensia de urmas poate fi cumulata cu orice alt venit indiferent de cuantum si de sursa.