Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas studenta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas studenta

Buna ziua,

as dori sa va intreb daca fiica mea, studenta la medicina are dreptul la o pensie (ajutor) dupa moartea fostului meu sot. Se poate obtine certificatul de moarte on-line?
Va multumesc. Multa sanatate si tot ce va doriti.
1. Fiica dvs. are dreptul la pensie de urmas dupa decesul tatalui ei.

2. Pensia de urmas o primeste pana la varsta de 26 de ani daca urmeaza cursurile unei forme de invatamant.

3. Nu cred ca un certificat de deces se poate trimite on-line dar poate va raspunde cineva care stie mai bine.
Asa cum vi s-a raspuns de d-nul Tudor Valeriu, fiica are dreptul la pensie de urmas, daca urmeaza cursurile unei forme de invatamant, pana la implinirea varstei de 26 ani.
Pt. aceasta trebuie sa se prezinte la casa de pensii cu urmatoarele acte ( in copie + original): BI, certificat de nastere ( la numele tatalui sa aibe numele decedatului), certificat de deces, cupon pensie ( daca decedatul era pensionar, daca nu - carnetul de munca, livretul militar, adeverinta sporuri + grupa de munca, actul constatator al decesului - atentie insa - acesta se opreste la primarie cand se elibereaza certificatul de deces), adeverinta de la facultate pt. anul universitar in curs.
Certificatul de deces nu se poate obtine on-line, aca nu sunteti in posesia lui, poate va elibereaza primaria un duplicat.
Va multumesc f.mult pentru raspuns. Problema mea este ca sunt divortata de f.multi ani, fostul meu sot nu a mai platit niciodata pensia alimentara si in plus locuia la 1000 de km de unde locuiesc eu acum. In plus nu am nici un act cu care sa dovedesc ca el lucra sau nu.
Multa sanatate si toate cele bune.