avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate puric

Activitate puric

Discuție Carte de munca
Buna ziua,

Am lucrat doua luni(incepand cu august 2010) la o firma(din bucuresti) pe baza de contract de munca, fara a detine anterior carte de munca. La momentul respectiv am declarat ca nu am carte de munca.
Acum mi-am schimbat locul de munca si cei de aici mi-au spus k trebuie sa aduc cartea de munca sau sa declar k nu am mai avut. Am intrebat la vechea firma si cei de aici( nu prea stiau) mi-au spus sa imi ridic cartea de munca de la ITM. Nu ar fi trebui sa mi-o inmaneze fostul anagajator personal? Si cum aflu acum unde se afla cartea mea de munca si de unde o ridic.

Multumesc
Buna ziua,
Sunt persoana fizica autorizata iar pentru plata contributiei la pensii trebuie sa aleg o baza(minim 1/4 din salariu mediu brut) in fuctie de care voi cotiza la stat(aprox 31% din aceasta baza pe luna).
Intrebare este cam cat ar trebui sa aleg aceasta 'baza' ca sa cotizez ca si cand as fi angajat cu carte de munca cu salariu mediu? Cum se calculeaza contributia la pensii atunci cand esti angajat cu carte de munca si cat mai plateste si angajatorul la stat?

Va multumesc anticipat