avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate melcu79

Activitate melcu79

Răspuns la discuția Acordul vecinilor?!
Este edevarat, nu se poate fara acordul vecinilor.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Acordul vecinilor?!
goe_07 a scris:

In aceasta situatie,cand precizati ca in mod normal nu trebuie acordul vecinilor, cum poate fi combatut art 42 din L nr 230/2007 [
b]Schimbarea destinatiei locuintelor ,precum si a spatiilor cu alta destinatie decat acea de locuinta fata de destinatia initiala,conform proiectului initial al cladirii,se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza ,pe plan orizontal si vertical ,spatiul supus schimbarii
?


NU se schimba nici o destinatie initiala; faptul ca eu citesc in casa nu transforma locuinta in biblioteca si nici daca scriu la calculator nu inseamna ca am transformat locuinta in centru informatic.


Va multumesc celor care mi-au dat un punct de sprijin.
Răspuns la discuția Acordul vecinilor?!
goe_07 a scris:

Si la Registrul comertului unde declarati sediul PFA?

Pai sediul PFA o sa coincida cu adresa mea de domiciliu!
Dar sincer nu vad pentru ce imi trebuie acordul vecinilor din moment ce nu imi desfasor activitatea cu clientii la domiciliu.
Buna ziua,

Urmeaza sa mi deschid un PFA cu activitati consultanta de mediu si reprezentant vanzari.

In conditiile in care activitatile de mai sus se desfasoara doar la sediul clientului credeti ca se poate sa infiintez PFA fara acodul vecinilor?
Pur si simplu nu vreau sa stie ce fac eu.

Locatia Bucuresti
Discuție PFA Bucuresti
Buna ziua,

As dori infiintarea unui PFA in Bucuresti , cui ma adresez pentru mai multe informatii (ORC, primaria de sector)?
ricadinas a scris:

Eu am un apartament la parterul unui bloc.Subsolul are aerisiri mari ca un geam sub fiecare geam al blocului.de 60cmx30cm .
Daca am caloriferele de la radet fierbinti si podeaua se incalzeste.



Temperatura din subsol la dumneavoastra este mai ridicata decat intr-un apartament nelocuit, din cel putin 2 motive : subsolul este semiingropat (pierderi de energie mici) si din cauza tevilor de energie termica si apa calda care cresc temperatura.

Pentru problema cu vecinii zgarciti , eu zic ca problema vine din alta parte - factura de energie termica, in speta dumneavoatra consumati mai multa energie decat este posibil in realitate.
Ce e de facut----sa demonstrati asociatiei de locatari si furnizorului de energie termica ca este imposibil sa consumati X Gcal cat spun ei.
Cum??? probabil cu un audit termic!
Răspuns la discuția Caldura sau nu?
Sa o luam altfel - problema este ca a crescut consumul si intreb cum??

Cum e posibil cand majoritatea au redus portia de caldura iar cei care au folosit caloriferele ca si pana acum nu au constatat o crestere a temperaturii in apartamente!

Anul trecut se consumasera in decembrie la nivel de bloc 20 Gcal anula asta in decembrie 38 Gcal.
Discuție Caldura sau nu?
Buna ziua,

Pe luna decembrie 2010 consumul facturat de RADET pentru blocul in care locuiesc a fost cea mai mare din ultimii 5 ani asta cu toate ca a scazut consumul (blocul avand calorimetre)?!
Si problema nu ar fi atat de mare daca ar fi cald, dar nu este!

Intrebarea este cui ne adresam ?
ANPC, RADET?
Răspuns la discuția Desfiintarea postului
Va multumesc!
Răspuns la discuția Desfiintarea postului
Din practica cum poate fi demonstrata "cauza reala si serioasa"?

Spre exemplu externalizarea unui serviciu- poate fi considerata cauza reala si serioasa.
IN cazul meu exista mai multe persoane in departament, eu fiind cel mai vechi.
Restul colegilor urmand a fi "relocati" catre alte departamente /sarcini, cel putin de fatada.