avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate cristinabe

Activitate cristinabe

Răspuns la discuția indemnizatie CIC
iar daca societatea ar fi fost pe profit si se facea repartizarea dividendelor, atunci as fi beneficiat? intrucat societatea este activa dinainte de 12 luni......
va rog sa fiti mai explicit decat un citat din lege, intrucat legea am citit-o dar nu este particularizata.
Buna ziua!
Sunt insarcinata, urmand ca in noiembrie 2010 sa nasc. Din septembrie 2009 nu mai realizez venituri din salarii, insa sunt inregistrata ca actionar la o societate infiintata in 01.03.2009. La finele anului 2009, societatea a fost pe pierdere insa din 2010 a intrat pe profit, urmand ca la finele anului sa se repartizeze dividende. Va rog sa-mi spuneti daca in aceste conditii (intrucat totusi realizez venituri cf Legii 571/2003 supuse impozitarii) pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, in valoare de 600 lei.
multumesc, insa daca eu nu sunt deacord sa supun copilul la teste medicale pentru orgoliul lui? daca nu a sustinut perioada maternitatii, care este relativ costisitoare, sunt obligata sa supun copilul la o testare adn?
daca mama gravida se casatoreste in timpul sarcinii, copilul este recunoscut de noul sot, ce drept mai are terta persoana in a cere stabilirea paternitatii?
oricine de pe strada poate cere asa ceva?
sunt gravida in luna a 3-a, necasatorita cu tatal biologic al copilului. deasemenea, nu avem o relatie de concubinaj, locuind fiecare separat. tatal a refuzat in prima faza cheltuielile cu analizele medicale pe perioada sarcinii, alte cheltuieli generate de sarcina si orice legatura cu mine ca mama.
in schimb ma ameninta ca la nasterea copilului, va cere testul de paternitate si incredintarea copilului pe motiv ca eu momentan nu lucrez. insa el are grave probleme sociale, fiind o persoana care vesnic e in baruri, cluburi, locuieste intr-un sediu de firma etc.
va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. sunt obligata sa accept testul de paternitate (ADN) , chiar prin insatnta, daca el nu figureaza ca tatal al copilului?
2. in cazul in care , la nastere, copilul e recunoscut de un al barbat si numele acestuia apare in certificatul de nastere, ce drepturi mai are tatal biologic?
va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie cresterea copilului
in acest caz, poate intra in concediu tatal copilului? el a realizat venituri impozabile timp de 12 luni.
Despre dreptul de a participa la concursul de definitivare pe post, imi raspundeti?
Buna ziua!
Sunt o viitoare mamica si voi naste in luna decembrie. Din septembrie 2009 nu lucrez, in schimb in urma unui concurs voi incepe munca din mijlocul lunii aprilie 2010. Functia pe care voi fi angajata este pe o perioada de 6 luni, urmand ca in luna octombrie-noiembrie sa fie organizat concurs pentru definitivare.
Deoarece la data nasterii nu voi avea 12 luni de cotizare la fondul asigurarilor sociale, va rog sa-mi spuneti ce drepturi voi avea.
Pot incheia un contract de asigurari si cotizatie retroactiva, astfel incat sa am 12 luni de cotizare?
La data organizarii concursului de definitivare, am dreptul sa particip , chiar daca voi intra in concediu prenatal?
Mentionez ca sunt o mamica necasatorita.
buna ziua!
am achizitionat un autoturism in data de 24.11.2009 din jud BV (eu fiind din CV), am intocmit actul de vanzare cumparare, s-a achitat pretul cerut, am primit masina si toate actele acesteia. doar ca , vanzatorul nu si-a achitat impozitele si amenzile , astfel incat nu am putut obtine certificatul fiscal. deasemenea, refuza sa le plateasca incercand sa ma forteze pe mine, dar suma este destul de mare 6.000 ron.
am gasit un cumparator, cu care am incheiat act de vanzare cumparare, omul spunand ca se va descurca el cu certificatul fiscal si va efectua inmatricularea.
problema mea este ca, primul vanzator incearca sa ma acuze ca i-am furat masina, si ca daca nu achit eu taxele lui ma da pe mana politiei. cumparatorul final a incercat sa rezolve pe cale amiabila cu primul proprietar , aceasta problema, dar nu au reusit sa ajunga la un consens.
va rog sa-mi spuneti daca contractul facut de mine (de pe numele meu, pe cumparatorul final) este valabil, chiar daca nu am reusit sa depunem actele intrucat nu avem acel certificat fiscal. deasemenea, ce implicatii are o eventuala reclamatie a vanzatorului (desi e absurd) ca i-as fi furat masina?se incepe urmarire penala, se inregistreaza masina ca fiind furata? eu o consider o pierdere de timp din partea lui, dar incep sa ma nelinistesc pt ca au trecut cele 30 zile si masina nu a putut fi transferata. ce ne sfatuiti sa facem? unde trebuie sa se adreseze cumparatorul final, pentru a-l obliga pe vanzator la plata amenzilor?
va multumesc.