avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate ghita1964

Activitate ghita1964

Răspuns la discuția As vrea sa-mi deschid o firma.
Multumesc!
Buna ziua!Am avut acum cativa ani un srl-u cu care nu am desfasurat activitate economica,din motive financiare.Au trecut mai mult de 3 ani decand nu am avut activitate economica!Pot redeschide firma,sau trebuie sa infintez o alta?Capitalul social al fostei firme se afla inca in BCR!
Multumesc!
Răspuns la discuția Romanii in strainatate
Da!Ati inteles bine,are si cetatenia olandeza!Nu are drept de lucru si tocmai pentru aceasta problema,plus ce a rezultat de aicea,se judeca in Olanda de 7(sapte)ani cu statul Olandez!Din aceasta cauza a pierdut totul!
Nici ajutor social nu are!Nu vrea sa renunte la proces si sa paraseasca Olanda,zice ca atunci se da batuta.Ambasada noastra nu i-a acordat nici un fel de suport!
Am o verisoara,stabilita in Olanda cu cetatenie (are si cetatenia romana)care nu-si mai gaseste dreptatea in justitia Olandeza.Are sapte procese cu statul olandez deoarece nu i-a mai acordat:drept de lucru,dreptul la asistenta medicala,dreptul la ajutor social-practic nu o lasa sa traiasca !
A cerut ajutor si de la ambasadorul Romaniei,dl.Julian Buga,dar acesta a refuzat sa-i acorde asistenta.
In prezent nu mai are posibilitatea de a aconta un avocat care sa o reprezinte in procesul cu statul olandez.Intrebarea mea este:

-ca si cetatean roman,are dreptul sa contacteze Avocatul poporului pentru a o reprezenta?Ce actiune mai poate produce pentru a-si primi drepturile de la statul olandez!De 7 ani se judeca cu ei pentru asta!
A pierdut tot:casa,masina,slujba,tot!Nu vrea sa renunte!
Societatea a fost declarata in insolventa!Am fost in instanta la al doilea apel,acum astept solutia instantei!Cum imi pot recupera bani?Am restante salariale de pe lunile Martie-August+concediu de odihna neefectuat+un salariu compensator+vechime+garantie de gestiune.de unde pot afla ce bunuri mai exista pentru executie judecatoreasca?